КАК ДА СЕ ПРЕБОРИМ С ДИСБАКТЕРИОЗАТА
В международната класификация на болестите дисбактериозата не е определена като заболяване, а само като комплекс от симптоми. Почти 80 на сто от българите страдат от дисбактериоза.
Според някои данни в организма на човека може да присъстват до килограм и половина бактерии.
Дори и да е малко преувеличено (никой не ги е мерил точно), все едно - в тялото ни живеят големи количества микроорганизми.
Сред тях има истински врагове. Това са болестотворните микроби, които безжалостно унищожават нашата имунна система. Другата група са т.нар. условно патогенни микроорганизми.
Те обикновено “се държат” тихо и послушно и чакат момента, когато имунитетът ще отслабне и тогава яростно да нападнат.
Съществува обаче и трета група - най-голямата в нашия организъм - лакто- и бифидобактерии. С тях човек може да живее в пълно съгласие. Ние ги храним, но и те ни хранят в значителна степен, защото ни защитават от болести, помагат за преработване на храната, синтезират витамините, хормоните, аминокиселините и другите необходими за човека вещества.
Полезните бактерии поддържат нашата имунна система.
НАТУРАЛНИТЕ КИСЕЛОМЛЕЧНИ ПРОДУКТИ И ЧЕСЪНЪТ ПРЕДПАЗВАТ ОТ БОЛЕСТТА
Защо в миналото не е имало дисбактериоза, или почти не е имало? Как да се справим с нея?
Стефка Димитрова, Хасково
Защото в миналото хората са слагали бебето на гърдата на майката веднага щом то се роди. А сега не е така. Малкото човече може да суче от майката няколко часа и дори дни след като е дошло на бял свят, а през това време вече е придобило имунодефицит и дисбактериоза. Това води след себе си усложнения впоследствие - алергия, диатеза, непоносимост към лекарствата. С една дума, майчината кърма е отлично средство против детската дисбактериоза.
А как е при възрастните? За нормализиране на микрофлората трябва да се използват натурални киселомлечни продукти. Научете се да си ги приготвяте самостоятелно. Много е просто - подквасвате си чисто натурално прясно мляко и след една нощ то вече е готово.
Киселомлечните продукти са полезни за профилактика на дисбактериозата. Но когато тя вече е налице, може да ви помогне друг естествен и изключително лековит продукт - чесънът. Той е полезен за много болести - атеросклероза и други заболявания на сърдечносъдовата система.
ЧЕСЪНЪТ ЛЕКУВА И ПРЕДПАЗВА ОТ ИНФАРКТИ И ИНСУЛТИ
Свикнете да изяждате по една скилидка чесън вечер преди сън. Научете и децата. Може и пресен чесън. Но не пийте течности в този момент. За да избегнете неприятния дъх от устата, можете да стриете скилидките, да ги сложите в парче хляб и да го глътнете. Тези, които страдат от стомашни проблеми, могат да получат парене в хранопровода, но не трябва да се страхуват. Постепенно лигавицата ще свикне с чесъна.
Освен че ще ви излекува от дисбактериоза, чесънът ще стане истинска профилактика на вашия организъм по отношение на инфарктите и инсултите. Във всичко обаче трябва да има мярка, затова не злоупотребявайте с чесъна, особено ако изпитвате неприятни усещания.
ПРОБИОТИЦИТЕ ВЪЗСТАНОВЯВАТ ИМУННАТА СИСТЕМА
Има ли нещо общо между дисбактериозата и болестите на храносмилателната система?
Радка Койчева, Разград
Болестите на храносмилателната система почти винаги са свързани с дисбактериозата. Но нека първо напомним, че ние самите сме виновни за такова състояние. Защото антибиотиците и хормоналните препарати се отразяват пагубно върху полезните бактерии. А ние често ги приемаме безразборно.
Докато организмът е здрав, полезната микрофлора потиска растежа на вредната. Но още щом крехките бактерии, които се наричат симбионти, загинат, в организма се появява инфекция. И с голяма скорост започват да се размножават условно патогенните микроорганизми. Те са много по-устойчиви към външните въздействия. Условно патогенните микроогранизми са стафилококите, протеите, бацилите, гъбичките и други. Те са вредни и опасни.
Не само патогенната микрофлора, но и продуктите от нейната дейност отравят организма. Появява се оригване, прилошаване, подуване на корема, диария или запек, лош дъх от устата, алергични реакции към безвредни продукти. И освен стомашно-чревния тракт отказват да работят и черният дроб, бъбреците, задстомашната жлеза, имунната система. Значи е време да отидете при гастроентеролог. При необходимост, заедно с лечението на основното заболяване лекарят назначава и т.нар. пробиотични препарати. Те съдържат полезните лакто- и бифидобактерии. Лекарите обаче смятат за безсмислено да ги приемате с профилактична цел.
КАК ДА СЕ ХРАНИМ, ЗА ДА БЪДЕМ ЗДРАВИ
Трябва ли да се спазва някаква специална диета при наличие на дисбактериоза?
Кръстина Кръстева, Варна
Ако изхождаме от структурата на човешките зъби, 28 от които са като на тревопасните животни и само 4 - като на хищниците, тогава ще отговорим по следния начин. Съотношението между животинските и растителните продукти трябва да бъде 4:28, или 1:7. Ето такава храна се преработва най-добре от нашата храносмилателна система. А животинските продукти, за които природата ни е дала тези 4 зъба, трябва да бъдат яйцата и млякото, а не месото. Яйцата и млечните продукти са нужни и много полезни за човека. Но повечето от нас основно си ядем месо, колбаси, кренвирши... Така нарушаваме своето храносмилане, своята обмяна на веществата. Така разрушаваме и стомашно-чревния си тракт и подготвяме почвата за дисбактериоза.
В крайна сметка, дали не е по-добре да запълваме недостига от полезна микрофлора, като приемаме големи количества препарати на основата на лактобактериите? Оказва се обаче, че те просто не се усвояват от червата, ако там няма прясна растителна съединителна тъкан.
Опитът показва, че за да бъдем здрави, три четвърти от нашето меню трябва да се състои от пресни зеленчуци, плодове, ядки и само една четвърт - от термично обработена храна.
СПЕЦИАЛИСТИТЕ НА “ДОКТОР” СЪВЕТВАТ
Кърмете бебето по-често. Тогава в микрофлората на червата му ще преобладават бифидобактерии, което намалява риска от развитие на чревни заболявания.
Живата растителна храна е основа в лечението на дисбактериозата. За предпочитане е да се ядат зеленчуци и плодове, отгледани във вашия регион.
Ако страдате от запек, който е често следствие на дисбактериозата, употребявайте повече растителна съединителна тъкан и вода. Яжте всеки ден по една шепа сини сливи - през зимата сушени.
Много е важно по кое време се храните. От 4 часа сутринта до един часа след обяд в нашия организъм “се подхранват” млечните бактерии; от 13 до 18 часа - условно патогенните, а по-късно - истински болестотворните. Ако вечеряте по-рано и най-вече ако не преяждате вечер, вие можете да нормализирате микрофлората на червата.
За лечение на дисбактериозата много помагат булгурът и триците, както и прополисът. Може просто да слагате в устата си малки парченца прополис и да ги смучете, а може да си направите и екстракт - залейте прополиса с гореща вода и оставете да се получи настойката.
Приемайте от съвременните биологичноактивни добавки, съдържащи лакто- и бифидобактерии.
Последвайте ни
0 Коментара: