Националният отбор на България по баскетбол загуби от Украйна с 56:67 в третия си мач на европейското първенство. Двубоят от група “D” се игра в залата в Клайпеда, а това беше втора загуба за нашите, които имат и един успех – срещу Белгия. Така шансовете ни за класиране в следващата фаза намаляха драстично, въпреки че напред се класират първите три отбора от групата. На родните национали предстоят мачове с двата фаворита в групата – Русия и Грузия.

Очакванията за днешния мач с Украйна бяха да стоим равностойно, въпреки че съперникът е много по-класен и разполага с опитен треньорски щаб начело с наставника Майк Фратело. Украинците обаче показаха, че не са непобедими, при по-добри атаки на нашите успяхме да стопим разликата, но само до там. Съперникът демонстрира прекрасна стрелба, вкара 8 от 18 опита от зоната на три точки (44,4 процента), както и 16 от 37 от зоната на две точки (43,2 процента). Очакваше се украинците да ни преборят с високите си центрове, но използваха играта на Бърт, Колченко и Забриченко, които имат 47 от общо 67-те точки.

Поражението на националите дойде заради ужасната стрелба, която демонстрираха момчетата на Росен Барчовски. Нашите се представиха трагично от зоната за 2 точки – 12 коша от 42 опита (28,6 процента), 7 точни стрелби от 25 опита от тройката (28 процента). В целия мач нашите стреляха общо 67 пъти към коша на съперника, успяха само в 19! от тях (28,4 процента). За разлика от нашите баскетболисти украинците имат 43,6 процента точна стрелба 24 коша от 55 опита.

Чавдар Костов и Филип Виденов завършиха с по 10 точки за нашите, а други трима - Деян и Калоян Иванови и Ърл Роуланд вкараха по 9. За победителите Олександър Колченко завърши с 18 точки и много важни тройки, а Стив Бърт също игра силно и вкара 17 точки.

Двубоят започна равностойно и близо 4 минути двата тима играха при резултат 3:3. Украинците поведоха набързо с 10:3. Николай Върбанов намали за 5:10. Последва трета поредна тройка на Украйна и 5:13. България намали до 10:14 след тройка на резервата Божидар Аврамов. Калоян Иванов вкара със стрелба от близко разстояние и намали до 14:16. При този резултат завърши и първата четвърт в мача.

Чавдар Костов успя да изравни резултата в началото на втората четвърт - 16:16. Стивън Бърт наниза четвърта поредна тройка за Украйна за 19:16. Последваха няколко грешки при наши атаки, в които не успявахме да реализираме. Украинците с малко късмет и по-точна стрелба увеличиха аванса си на 24:17, а след това за първи път стигнаха и до преднина от 10 точки за 30:20. Ърл Роуланд върна три точки за 23:30, пак той реализира за 25:32. Украинците затвориха частта и първото полувреме с кош в последните секунди за 34:25.

В третата част украинците увеличиха аванса си на 15 точки при 43:28. Нашите успяха да намалят изоставането си на 10 точки три минути преди края, но в защита действаха ужасно и позволиха на съперника да реализира нови тройки. Авансът на украинците стана 53:35, а в последната секунда Калоян Иванов вкара тройка за България, за да оформи 53:38 за украинците след 30 минути.

Кирило Фесенко вкара тройка още с началото на 4-ата четвърт - 56:35. Молко по късно отново Фесенко направи 58:40 след забивка. Филип Виденов върна бързо една тройка за 43:58. Деян Иванов вкара от близка дистанция за 46:58. Филип Виденов успя да наниже нова тройка за 49:58. Кошове на Филип Виденов и Деян Иванов намалиха разликата до 7 точки при 53:60. Олександър Колченко с нова тройка донесе 63:53. Българските баскетболисти намалиха до 56:65, но Вяцеслав Кравцов оформи крайния резултат в двубоя - 67:56 за Украйна.

Утре България излиза срещу Грузия в четвъртата си среща от Група D.

УКРАЙНА - БЪЛГАРИЯ 67:56 (16:14, 18:11, 19:13, 24:18)