България победи Дания с 3:0 гейма (25:12, 25:12, 25:16) в първи мач от предолимпийския квалификационен турнир в Баку (Азербайджан). Срещата бе официален дебют за новия треньор Марчело Абонданда.

Италианецът заложи на най-силните ни състезателки, като в стартовата седмица бяха върнатите след скандала с Драгутин Балтич Ева Янева, Диана Ненова и Мария Филипова. Той не се поколеба да остави резерва бившата капитанка Любка Дебърлиева.

Нашите момичета започнаха мача много добре и взеха първите две точки. Те водеха на второто техническо прекъсване с 16:5. До края на частта българките не допуснаха отпускане и спечелиха с категоричното 25:12 след само 23 минути игра.

Втората част се разви по идентичен начин и завърши със същия резултат. Разликата бе в продължителността й – само 20 минути.

Отпускане в редиците ни позволи на датчанките да поведат с 8:6 в третия гейм, но само за кратко. Момичетата на Марчело Абонданца веднага направиха обрат - 12:10. До края на частта доминирахме и спечелихме с 25:16, като целият мач продължи едва 65 минути.

В турнира в Баку участват шест отбора, като само победителят ще стигне същинската квалификация следващата година. Тимовете са разделени в две групи по три, като първите два се класират за полуфиналите. С успеха си днес България до голяма степен си гарантира участие в битката за място на финала.

БЪЛГАРИЯ - ДАНИЯ 3:0 (25:12, 25:12, 25:16)

България: Диана Ненова (3 точки), Добриана Рабаджиева (8), Цветелина Заркова (8), Ева Янева (9), Елица Василева (9), Страшимира Филипова (7), Мария Филипова-либеро (Габриела Коева (6), Мария Каракашева (1), Любка Дебърлиева, Емилия Николова)