Байерн (Мюнхен) победи с класическото 3:0 един от традиционно неудобните си противници Кьолн в първия мач от 17-ия кръг на Бундеслигата. Баварците грабнаха трите точки на своя стадион "Алианц Арена" с 10 души, след като още 33-ата минута френската им звезда Франк Рибери получи червен картон.

Футболистите на Юп Хайнкес стигнаха до победата с голове през второто полувреме. Марио Гомес откри резултата след асистенция на Томас Мюлер в 48-ата минута, а в 63-ата младият халф Давид Алаба, влязъл на терена като резерва на мястото на Мюлер, реализира второто попадение. Класическата победа оформи халфът Тони Кроос две минути преди края.

Така Байерн ще зимува на върха в класирането, като вече събра 37 точки. Най-близо до баварците са Борусия (Дортмунд) и Шалке 04 с по 31 точки, като и двата тима играят днес мачовете си от 17-ия кръг. Кьолн е на 10-ата позиция с 21 точки.

Още от началните минути на двубоя баварците поеха инициативата и създаваха няколко опасни атаки пред вратата на Михаел Рензинг. "Козлите" пък определено бяха заложили на дефанзивна тактика с петима защитници и дебнеха на контраатака. В предни позиции за гостите игра бившият нападател на Байерн Лукас Подолски. Вратарят на Кьолн Михаел Рензинг също е кадър на баварците.

В 10-ата минута 27-годишният страж трябваше да се намесва след удар на Рибери. В 14-ата пък топстрелецът на Байерн Марио Гомес отправи опасен удар с глава, но топката мина на сантиметри встрани от целта. В същата минута Тамоаки Макино смени принудително Мисо Брецко в състава на Кьолн.

В 33-ата минута Рибери си изпусна нервите и в рамките само на секунди си изкара глупаво два жълти картона за неспортсменско поведение спрямо Енрике Серено. Французинът беше изгонен от игра и остави тима си с човек по-малко. Баварците обаче не позволиха на "козлите" да ги надиграват и по нищо не личеше, че домакините са с 10 човека. Само три минути след почивката Байерн поведе в резултата. Томас Мюлер подаде отлично на непокрития Марио Гомес, който от непосредствена близост нямаше проблеми да открие - 1:0.

Макар и с човек по-малко, домакините продължаваха да бъдат по-активният отбор. Наставникът на Байерн Юп Хайнкес побърза да смени след гола Мюлер с по-дефанзивно играещия Давид Алаба и това се оказа много сполучлив ход. В 63-ата минута именно младият халф покачи на 2:0, като се разписа с удар отблизо след изпълнение на ъглов удар от страна на Тони Кроос.

До края гостите така и не успяха да се противопоставят на баварците, които дори стигнаха до класическия успех. В 88-ата и Кроос попадна в прегръдките на съотборниците си. Талантът получи топката от Алаба и се разписа от близост до точката за изпълнение на дузпа - 3:0.

Изгонването на Рибери:

ГЕРМАНИЯ
БУНДЕСЛИГА, 17 КРЪГ
16.12.11
21:30 ч.
Байерн – Кьолн 3:0
1:0 Марио Гомес (48), 2:0 Давид Алаба (63), 3:0 Тони Кроос (88)
17.12.11
16:30 ч.
Байер (Леверкузен) – Нюрнберг
Баланс: 44 мача, 20 победи за Байер (Леверкузен), 13 равенства, 11 победи за Нюрнберг
17.12.11
16:30 ч.
Хамбургер – Аугсбург
Баланс: нямат играни мачове
17.12.11
16:30 ч.
Фрайбург – Борусия (Дортмунд) (Евроспорт 2 България)
Баланс: 24 мача, 3 победи за Фрайбург, 9 равенства, 12 победи за Борусия (Дортмунд)
19:30 ч.
Шалке 04 – Вердер (Евроспорт 2 България)
Баланс: 84 мача, 27 победи за Шалке 04, 19 равенства, 38 победи за Вердер
18.12.11
16:30 ч.
Кайзерслаутерн – Хановер (Евроспорт 2 България)
Баланс: 38 мача, 15 победи за Кайзерслаутерн, 6 равенства, 17 победи за Хановер
18.12.11
18:30 ч.
Борусия (Мьонхенгладбах) – Майнц (Евроспорт 2 България)
Баланс: 10 мача, 2 победи за Борусия (Мьонхенгладбах), 3 равенства, 5 победи за Майнц

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите в Бундеслигата.