Световният №2 и шампион през 2009 година Рафаел Надал вече е на четвъртфиналите на Australian Open. В четвъртия кръг испанецът разби сънародника си Фелисиано Лопес, който е поставени под номер 18 в основната схема, с 6:4, 6:4, 6:2. Надал постигна 9-ата си победа срещу снажния левичар в 11-ия мач между двамата и в следващата фаза ще играе с Томаш Бердих. Чехът елиминира Николас Алмагро след успех с 4:6, 7:6, 7:6, 7:6.

Лопес трябваше да спасява точки за пробив още в първия си сервис-гейм, а още в следващото си подаване той пак бе притиснат и при 1:1 Рафа осъществи пробив. Това бе напълно достатъчно на Надал, за да спечели първия сет. Във втория Рафа отново спечели още в самото начало подаването на съперника и поведе с 2:0. Лопес обаче веднага върна пробива, взе 3 поредни гема и поведе с 3:2. Надал изравни за 3:3 и веднага след това спечели подаването на Лопес, което се оказа решаващо за съдбата на втория сет. Третата част започна по сценария на предишните две - Надал реализира ранен пробив и даде само два гейма на съперника в сета, за да се класира безпроблемно за четвъртфиналите - фазата, в която Рафа отпадна при предишните си две участия./БЛИЦ