Мъжкият ни национален тим по баскетбол разгроми Люксембург с 26 точки разлика – 94:68, в четвъртия си мач от европейските квалификации. По този начин момчетата на селекционера Росен Барчовски си върнаха поразклатеното самочувствие след двете поредни загуби от Азербайджан и Германия. За България успехът срещу Люксембург влизаше в графата “задължителен”. Началото на мача бе равностойно, но след 10 минути нашите вече водеха с 22:18. Втората част започна с тройка на Иван Лилов за 25:18, а на почивката преднината ни бе 13 точки - 49:36.

Последната част започна със серия от 8:0 за домакините, които намалиха изоставането си на 69:56, а това принуди Росен Барчовски да вземе прекъсване. После тимът ни успя да задържи контрола над мача до самия край, а след последната сирена резултатът бе 94:68 в полза на нашите. Най-резултатен бе Филип Виденов с 19 точки, 6 борби и 6 асистенции. Христо Николов и Иван Лилов добавиха по 16 точки.

Томи Шумахер се отчете с 22 точки, а Пит Костер добави 11 за домакините. Баскетболистите ни са трети във временното класиране в групата с 2 победи и 2 поражения. На първите две места са Азербайджан и Германия. Люксембург е последен в нашата група “Б”. Днешният съперник на България – Люксембург, няма победа в официален мач на мъжкия си национален отбор от 12 години. За последно националите на страната са печелили на 17 май 2000 година, когато бият Грузия с 92:71. Оттогава до днешния ден представителният тим на малката държава е записал 40 поредни поражения. Следващата среща на България е на 30 август като гост на Швеция.

ЛЮКСЕМБУРГ - БЪЛГАРИЯ 68:94 (18:22, 18:27, 12:20, 20:25)

ЛЮКСЕМБУРГ: Том Шумахер 22, Пит Костер 11, Раул Биренбаум 5, Сами Пикард 7, Пабло Хенево (Лоран Шварц 6, Кристофър Джоунс 8, Хайро Ферейра, Ян Фасбендер, Мартин Райнлак, Александр Роденбург 9)

БЪЛГАРИЯ: Асен Великов 5, Филип Виденов 19, Чавдар Костов 11, Александър Янев 2, Николай Върбанов 6 (Божидар Аврамов 8, Павел Маринов, Христо Николов 16, Иван Лилов 16, Седрик Симънс 9, Мартин Дурчев 2)