ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Барселона победи Селта с 3:1 в мач от 10-ия кръг на Примера дивисион. Каталунците записаха първи рекорд под ръководството на треньора Тито Виланова – най-добър клубен старт в историята. От началото на сезона отборът има девет победи и само едно равенство. Барса подобри постижение на тима от сезон 1997/98 с треньор Луис ван Гаал. Тогава грандът записва 8 успеха и едно реми, като една от победите е срещу Реал Мадрид с 3:2. В десетия кръг обаче Барселона изненадващо губи у дома от Валядолид с 1:2 и прекъсва успешната серия.

Головете за успеха днес реализираха Адриано (21), Давид Вия (27) и Жорди Алба (61), а за гостите от Виго за 1:1 изравни Марио Бермехо в 26-ата минута. Преди срещата Лионел Меси показа спечелената “Златна обувка”, а Шави – наградата на Принца на Астурия. Аржентинецът излезе с чисто нови футболни обувки с изписано името на новородения му син Тиаго. Малшанс обаче преследваше Меси през целия мач, така и не успя да порази вратата на Селта, за да посвети попадението на бебето, което се появи на бял свят на 2 ноември (петък). Лео имаше изключителни възможности, изигра ги перфектно, но в последния момент крак на съперников футболист изчистваше топката преди да влезе във вратата.

Тито Виланова заложи на Адриано като десен бек, отляво игра Жорди Алба, в центъра Хавиер Масчерано, а пред него игра Серхио Бускетс като единствен опорен халф. Триото в центъра на терена беше Шави, Иниеста и Фабрегас, а напред започнаха Лионел Меси, Педро и Давид Вия.

Двубоят започна с обичайния и традиционен натиск на Барселона. Футболистите окупираха наказателното поле на Селта. Фабрегас стреля във 2-ата минута над вратата, след това Иниеста би силно, но също не намери целта. Гостите от Виго се бранеха добре, но в 21-ата минута защитата им рухна. Педро получи вдясно на наказателното поле, като беше на една линия със защитата, подаде остро пред голлинията, където Адриано Корея засече за 1:0. Само три минути по-късно защитата на Барселона за пореден път демонстрира ужасни действия. Селта организира контраатака, топката премина вляво, където Алба не бе в зоната си, Алехандро Лопес стреля, Виктор Валдес изби шута, но Марио Бермехо отблизо добави за 1:1. В 26-ата минута каталунците бързо върнаха лидерството си. Страхотно двойно подаване между Вия и Иниеста изведе нападателя на стрелкова позиция, който на празна врата вкара за 2:1.

В 38-ата минута Меси за пореден път опита да реализира. Стигна до вратаря на Селта, но се забави, въпреки че можеше да опита удар, върна се и започна да финтира един по един прииждащите защитници. Петима обаче успяха да откраднат топката на аржентинеца и провалиха атаката му. Минута след това Тито Виланова извърши принудителна смяна, Адриано се контузи и в игра от доста време се завърна Дани Алвеш.

На почивката треньорът на Барселона извади Сеск Фабрегас и пусна Марк Бартра, който заигра в центъра на защитата до Масчерано, Бускетс се върна в средата на терена, взимайки мястото на Фабрегас. Още в 46-ата минута Яго Аспас стреля много опасно по диагонал отдясно, но топката мина на сантиметри покрай гредата на Валдес.

В 61-ата минута Барса вкара успокоителен трети гол. При него обаче останаха сериозни съмнения за засада. Жорди Алба получи пас от Давид Вия, но страничният рефер не вдигна флага за офсайд. Защитникът подмина вратаря и пусна топката за 3:1. В 86-ата минута Меси получи на точката за изпълнение на дузпа, но отново не успя да насочи топката, като беше и изритан в коляното. Аржентинецът се върна в игра, а след това съдията даде и последния сигнал./БЛИЦ

ИСПАНИЯ
ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 10 КРЪГ
03.11.12
17:00 ч.
Малага – Райо Валекано 1:2
0:1 Пити (11), 1:1 Демикелис (49), 1:2 Пити (61)
03.11.12
19:00 ч.
Барселона – Селта 3:1
1:0 Адриано (21), 1:1 Марио Бермехо (26), 2:1 Давид Вия (27), 3:1 Жорди Алба (61)
03.11.12
21:00 ч.
Реал (Мадрид) – Сарагоса 4:0
1:0 Игуаин (23), 2:0 Ди Мария (25), 3:0 Есиен (89), 4:0 Модрич (90)
03.11.12
23:00 ч.
Валенсия – Атлетико (Мадрид) (ТВ +)
Баланс: 144 мача, 55 победи за Валенсия, 38 равенства, 51 победи за Атлетико (Мадрид)
04.11.12
13:00 ч.
Реал Сосиедад – Еспаньол (ТВ +)
Баланс: 124 мача, 48 победи за Реал Сосиедад, 33 равенства, 43 победи за Еспаньол
04.11.12
17:00 ч.
Депортиво (Ла Коруня) – Майорка
Баланс: 34 мача, 10 победи за Департиво (Ла Коруня), 14 равенства, 10 победи за Майорка
Гранада – Атлетик (Билбао) (ТВ +)
Баланс: 36 мача, 8 победи за Гранада, 9 равенства, 19 победи за Атлетик (Билбао)
Баланс: 12 мача, 3 победи за Хетафе, 6 равенства, 3 победи за Бетис

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите в Примера дивисион.

ПРОГРАМА И КЛАСИРАНЕ – ТУК

Проследете развитието на футболните мачове и случващото се в другите спортове на лайвскора на БЛИЦ - ТУК