Колумбия е третият сигурен участник на световното първенство от зона Южна Америка след домакина Бразилия и Аржентина. Колумбийците направиха зрелищно равенство 3:3 у дома срещу Чили. Домакините изоставаха с 0:3 до 29-ата минута след бързи голове на Артуро Видал от дузпа (19) и на Алексис Санчес (22, 29).

Ключовият момент в мача дойде в средата на второто полувреме, когато само в рамките на секунди Карлос Кармона от Чили си изкара два жълти картона и бе изгонен. Теофилио Гутиерес намали изоставането на Колумбия в 69-ата минута, а Радамел Фалкао направи 2:3 в 75-ата от дузпа. Отново звездата на Монако бе герой за Колумбия. В 84-ата минута Фалкао изравни за 3:3 и класира страната си на световно първенство за първи път от 1998 година. На Световното във Франция – Колумбия, завърши на трето място в група с Румъния, Англия и Тунис. Колумбия успя да победи Тунис с 1:0./БЛИЦ