Барселона спечели поредното издание на градското дерби с Еспаньол. Мачът от 12-ия кръг на Примера дивисион завърши 1:0 за шампионите. В герой на вечерта този път се превърна Алексис Санчес. Чилиецът вкара единственото попадение в 68-ата минута след асистенция на мегазвездата Неймар.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на трагично загиналия млад вратар на Жорина "Б" Нил Марин. 20-годишният младеж загина в пътен инцидент в деня на Ел Класико.

Интригата относно крайния победител на практика липсваше. Единствено Осасуна и Милан успяха да вземат точки от каталунската машина от началото на сезона. Въпреки неблагоприятните прогнози тимът, воден от мексиканеца Хавиер Агире, се опъна доста сериозно на фаворита. С цената на прекалено предпазлива тактика, безброй нарушения и много твърда, дори на моменти брутална игра срещу техничарите Неймар и Лео Меси, символичните гости успяха да удържат 0:0 дълго време. Те обаче така и не създадоха нищо интересно пред вратата на скучаещия Виктор Валдес, за да заслужат поне точката.

Барса вдигна оборотите преди почивката и в 44-ата минута само гредата спаси Кико Касия след шут на Дани Алвес. После Меси и Шави пропуснаха отблизо, преди много активният Неймар да стреля опасно покрай целта.

Именно бразилецът беше замесен в гола на Санчес. Неймар хитро попаде пред вратата, а там чилиецът само засече топката в мрежата за 1:0 със своя гол №7 от началото на сезона.

След поредния триумф – 11-и в Примера, “блаугранас” събраха 34 точки и увеличиха преднината си пред преследвачите от столицата Атлетико и Реал съответно на 4 и 9 точки. Те са безпогрешни в своята крепост “Ноу Камп” – 6 победи, голова разлика 21:5.
Барселона няма загуба от градския съперник на ниво първенство в последните си осем мача (6-2-0). В предишните си две домакинства тимът разгроми “синьо-белите” на два пъти с по 4:0. Досега в историята на дербито балансът е: 157 мача, 91 победи за Барселона, 33 равенства, 33 победи за Еспаньол

Барселона - Еспаньол 1:0
1:0 Алексис Санчес (68)

Барселона: Виктор Валдес, Мартин Монтоя, Жерард Пике, Хавиер Масчерано (89-Марк Бартра), Даниел Алвес, Шави, Андрес Иниеста (86 - Сеск Фабрегас), Серхио Бускетс, Алексис Санчес (83-Педро Родригес), Лионел Меси, Неймар
Треньор: Херардо Мартино

Еспаньол: Кико Касия, Хуан Фуентес, Раул Родригес, Виктор Санчес, Сидней, Ектор Морено, Давид Лопес, Тиеви Бифума (63-Джон Кордоба), Абрахам Касанова (83-Мануел Лансароте), Серхио Гарсия, Габриел Торже
Треньор: Хавиер Агире

Барселона, стадион “Ноу Камп” - 79977 зрители
Съдия: Карлос Веласко
Жълти картони: Масчерано (Барселона);Фуентес, Санчес, Лансароте (Еспаньол)

Баланс:
 152 мача, 66 победи за Атлетико Мадрид, 26 равенства, 60 победи за Атлетик Билбао