Борусия (Дортмунд) загуби у дома от шампиона Байерн с класическото 0:3 в голямото дерби от 13-ия кръг на германската Бундеслига. Марио Гьотце (66) се завърна в Дортмунд с гол и смрази "Сигнал Идуна Парк", а Ариен Робен (85) и Томас Мюлер (87) вкараха другите два гола за баварците, които нямат загуба от рекордните 38 мача насам в Бундеслигата.

Вестфалци излязоха с напълно променена защита. Централните бранители Матс Хумелс и Невен Суботич ще бъдат извън игра за няколко месеца. Левият бек Марсел Шмелцер и десният защитник Лукаш Пишчек също не са на линия. Шмелцер е аут за три седмици, докато Пишчек все още се възстановява след операция. Заради тарвма не игра и халфът Илкай Гюндоган. Баварците бяха без звездата си Франк Рибери, който се оказа със счупено ребро от плейофния реванш за Мондиал 2014 между Франция и Украйна (3:0). Бастиан Швайнщайгер също пропусна двубоя, но защитникът Джером Боатенг се възстанови от контузията, която получи във вторник при победата на Германия над Англия с 1:0 на “Уембли”.

Първото полувреме премина при доста високи обороти, но без кой знае колко голови положения. Баварците владееха повече топката, докато вестфалци разчитаха на скоростни контраатаки. Домакините имаха шанс да поведат още в 3-ата минута, когато Роберт Левандовски бе изведен на страхотна позиция зад отбраната на Байерн, но ударът му не намери очертанията на вратата. До края на полувремето пропуски за баварците направиха Кроос, чийто удар мина покрай вратата, Манджукич, който стреля слабо и Вайденфелер отрази удара. На отсрещната врата пък Мануел Нойер спаси изстрел на Марко Ройс.

След почивката в 50-ата минута Свен Бендер центрира опасно, като Нойер и Левандовски едва не се сблъскаха лошо, а топката мина покрай вратата на гостите. Футболистите на Борусия бяха по-активни, а баварците дебнеха за грешка в противниковата отбрана и дочакаха шанса си в 66-ата минута, когато влезлият като резерва Марио Гьотце на мястото на Манджукич излезе на изгодна позиция и шокира „Сигнал Идуна Парк”, вкарвайки за 0:1. Гьотце обаче отказа да се зарадва след попадението си в знак на признателност към бившия си клуб, за който игра до миналия сезон.

Последваха яростни атаки на домакините и пропуски на Марко Ройс и Роберт Левандовски, чийто удари бяха отразени от Мануел Нойер. Якуб Блашчиковски и Хенрих Мхитарян също пробваха своя мерник, но без успех. В самия край на мача контраатаките на Байерн станаха унищожителни, като при една от тях в 85-ата минута Ариен Робен се опита да центрира, но прехвърли всички и реализира за 0:2. Три минути по-късно Филип Лам изведе на чудесна позиция Томас Мюлер, който матира Вайденфелер за трети път в мача и оформи крайното 0:3.

След успеха си Байерн събра 35 точки и остава убедителен лидер в класирането. Борусия (Дортмунд) вече е на трета позиция с 28 пункта и на 3 зад втория Байер (Леверкузен).

0:1 Марио Гьотце (66), 0:2 Ариен Робен (85), 0:3 Томас Мюлер (88)

Борусия (Дортмунд): Вайденфелер, Гроскройц, Сократис, Мануел Фридрих, Дурм, Свен Бендер (79 - Пишчек), Шахин, Блашчиковски (71 - Обамеянг), Мхитарян (71 - Хофман), Ройс, Левандовски

Байерн: Нойер, Рафиня (79 - Ван Буйтен), Джером Боатенг (84 - Тиаго Алкантара), Данте, Алаба, Хави Мартинес, Робен, Лам, Кроос, Мюлер, Манджукич (56 - Гьотце)

Дортмунд
, “Сигнал Идуна Парк”
Съдия: Мануел Грефе
Жълти картони: Мхитарян, Гроскройц (Дортмунд); Рафиня, Боатенг, Манджукич (Байерн)

Нюрнберг – Волфсбург 1:1
0:1 Максимилиан Арнолд (39), 1:1 Даниел Гинцек (72)
23.11.13
16:30 ч.
Аугсбург – Хофенхайм 2:0
1:0 Халил Алтънтоп (17), 2:0 Халил Алтънтоп (23)
Айнтрахт (Франкфурт) – Шалке 04 3:3
0:1 Йоханес Флум (14-авт.), 0:2 Жоел Матип (18), 1:2 Йоханес Флум (56), 2:2 Хоселу (61), 3:2 Хоселу (68), 3:3 Бенедикт Хьоведес (86)