Световният шампион във Формула 1 Себастиан Фетел започна с победа новия сезон, спечелвайки Гран При на Австралия на пистата “Албърт Парк” в Мелбърн.

Германският пилот на Ред Бул се възползва от първата си стартова позиция, не изпусна лидерската си позиция и стигна до 11-ата победа в кариерата си. Фетел финишира с преднина от над 20 секунди пред Люис Хамилтън с Макларън.

Британският състезател финишира със счупен под на колата. Това предизвика дискусия сред стюардите относно решението на Макларън Хамилтън да завърши състезанието. Руският пилот на Лотус Рено Витали Петров финишира на трето място и спечели първи подиум в кариерата си на състезател във Формула 1.

В 19-ата обиколка Михаел Шумахер от Мерцедес GP отпадна. Той имаше проблеми още в началото на състезанието, след като спука гума още в първата обиколка при сблъсък с Хайме Алгерсуари. Германецът обяви, че е спрял участието си в състезанието от съображения за сигурност.

Гран При на Австралия започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите, които взеха природните стихии в Япония. Болидите на Заубер бяха със специално послание, а японският пилот на тима Камуи Кобаяши завърши в зоната на точките - осмо място./БЛИЦ