Националният ни отбор по волейбол загуби драматично с 2:3 гейма от Полша в първи мач от група “А” на финалите на Световната лига. Двубоят се игра в препълнената зала “Ерго Арена” в Гданск. Домакините създадоха хубава атмосфера, имаше и солидна българска агитка. “Лъвовете” спокойно може да съжаляват, че не взеха успеха, след като водеха с 2:1 гейма. В третия гейм обаче тотално предадоха инициативата на домакините. В тайбрека отново изостанахме в началото, след което направихме геройско изравняване, но в крайна сметка загубихме с 13:15.

В другия мач от нашата група Аржентина победи Италия с 3:1 гейма. Следващият ни двубой е в четвъртък (7 юли) от 18:15 часа българско време срещу Аржентина, а по-късно играят Полша и Италия. “Трикольорите” спечелиха 1 точка заради поражението с 2:3 гейма, а поляците взеха 2. Така при евентуален успех утре над Аржентина нашите запазват големи шансове за класиране в Топ 4. В класирането води Аржентина с 3 точки, Полша има 2, България е с 1, а Италия е без актив.

Най-резултатен за българите беше Цветан Соколов с 27 точки, 18 добави Матей Казийски. С 8 се включи много добре Христо Цветанов, а с 6 остана Тодор Алексиев. За победителите Бартош Курек наниза 24 точки, но получи много добра подкрепа от Збигниев Бартман с 18 точки и Пьотър Новаковски с 16.

Домакините поведоха с 4:2 в началото на първия гейм, след което успяхме да изравним до 4:4 след блокаут на Казийски и блок на Цецо Соколов. При 6:5 Ручиак имаше късмет при сервиса, след като топката се удари в мрежата и падна в нашето поле. След това не можахме да реализираме атаката си и поляците направиха 3 точки разлика - 8:5 при първата техническа пауза. При 10:6 съдията подпря поляците, след като маркира задържана топка на Тодор Алексиев и домакините поведоха с 11:6. По-късно при идентична ситуация реферът не отсъди в ущърб на Полша. Цветан Соколов все пак намали на 8:11, след което направихме добра двойна блокада при 10:12. Казийски реализира за 15:12, след което Ручиак направи 16:12 при второто техническо прекъсване. Домакините дръпнаха при 19:13, но след това намалихме с две поредни точки за 15:19. Поляците отново върнаха двете точки преднина – 21:15, но Соколов и Казийски отбелязаха за 17:21. След прекъсването, което взе Андреа Анастази, Соколов изпрати бомба в полето на домакините и реализира за 18:21. Домакините стигнаха до геймбол при 24:20 и Курек затвори гейма с 25:20.

`

В началото на втория гейм поведохме с 2:0, последваха три точки за Полша и 3:2 в тяхна полза. “Лъвовете” отново дръпнаха напред в резултата при резултат 7:5, но поляците нанизаха три поредни точки и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в тяхна полза. Мачът продължи точка за точка, но Полша поведе при 15:13, а второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за тях. Блокада на Христо Цветанов доведе до ново равенство - 18:18. Продължихме да изравняваме Полша до 23:23, когато грешка на Бартман ни донесе геймбол. Последва прекъсване за домакините, но и то не помогна на "дружина полска". Добра игра в защита ни позволи да организираме атака и Матей Казийски завърши гейма при 25:23, с което изравнихме резултата в геймовете - 1:1.

В третия гейм нашите играха страхотно, като над всички беше Цветан Соколов. Диагоналът вкарваше от почти всяка позиция и бележеше без грешка. Домакините поведоха с 2:0, но “лъвовете” изравниха за 2:2. “Лъвовете” поведоха с 6:3 след страхотен блок на Христо Цветанов. Цветан Соколов увеличи преднината ни след блокаут при 7:3, а Андрей Жеков наниза ас от сервис за 8:3 при първото техническо прекъсване. Увеличихме преднината си при 9:3 и 10:4. Добрата игра на “трикольорите” продължи и разликата постепенно се увеличаваше в наша полза. Авансът ни нарасна при 13:6, а второто техническо прекъсване дойде при 16:10. Жеков реализира за 17:11, а Христо Цветанов и Соколов направиха 20:12. Казийски заби мощен ас за 22:12, а до края на гейма Соколов се отчете с още две точки и България спечели гейма с категоричното 25:14.

В четвъртия гейм домакините се преобразиха и демонстрираха игра, с каквато България взе третия гейм. След като нашите имаха пълна инициатива в третия гейм в четвъртия не успяха по никакъв начин да се противопоставят на Полша. Резултатът се движеше точка за точка до 5:5, след което домакините нанизаха четири поредни точки за 9:5. Цветан Соколов намали на 6:9, а Николай Пенчев реализира за 7:9. Поляците направиха 12:8, след което Курек заби ас за 13:8, последва нова негова точка за 14:8. Второто техническо прекъсване дойде при 16:9 за Полша. “Лъвовете” намалиха аванса след блок на Казийски и атака на Христо Цветанов за 12:16. Андреа Анастази взе прекъсване, след което Владо Николов заби за 13:17. Поляците поддържаха преднината си и резултатът стана 23:18. Христо Цветанов и Владо Николов намалиха за 20:23, двата тима си размениха по една точка за 24:20 за домакините. Нашите взеха две поредни точки при 22:24, но поляците затвориха гейма при 25:22.

Решителният пети гейм започна с 1:0 за България. След това домакините набързо обърнаха развоя в своя полза при 5:2 и Радостин Стойчев взе прекъсване. Направихме нови грешки и авансът на поляците стана 5 точки при 7:2. Първото техническо прекъсване дойде при 8:3 и двата тима размениха полетата си. Последва брак в играта ни, Казийски беше хванат на блок и резултатът стана 10:4, след което домакините вкараха и за 11:4. Българите се поокопитиха и доведоха резултата до 11:7, но Андреа Анастази взе прекъсване. След него домакините поведоха с 12:7., а нашите върнаха една точка за 8:12. След добър сервис на Андрей Жеков поляците не успяха да атакуват добре, Соколов заби за 9:12. При втория сервис на Жеков домакините организираха атака, Курек сгреши и изпрати топката в аут – 10:12. Последва нов сервис на Жеков, домакините не успяха да организират атака, нашите направиха блок и намалиха на 11:12. Възходът ни продължи, Жеков изпълни сервис, поляците не успяха да направят добра атака и изравнихме за 12:12. След пет поредни точки Жеков прати топката в аут и домакините поведоха с 13:12. При този резултат Радостин Стойчев взе прекъсване. На сервис застана Курек, не успяхме да направим добра атака и поляците спасиха, след което имахме нов шанс. Казийски обаче прати топката в аут за 14:12 за Полша. Матей заби за 13:14. При последвалия сервис от страна на България домакините затвориха гейма с 15:13, с което спечелиха и мача.

Полша - България 3:2 (25:20, 23:25, 14:25, 25:22, 15:13)