ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Берое победи Литекс с 1:0 в мач от 12-тия кръг на “А” група. Единственото попадение реализира Давид Каядо в 49-ата минута. Успехът изкачи домакините от Стара Загора на 10-то място с 14 точки. Литекс остана на пета позиция с 20 точки, на две от четвъртия ЦСКА и четири от третия “Ботев” (Пловдив).

Треньорът на Берое Петър Хубчев беше притиснат до стената, не използва четирима основни футболисти – Иво Иванов, Георги Андонов, Веселин Пенев и Здравко Илиев. Въпреки това домакините показаха характер и заслужено победиха.

Мачът започна динамично, а Литекс постепенно установи траен контрол. В 26-ата минута Елиащ да Силва стреля мощно от границата на наказателното поле, а Божиков отклони топката с ръка. Главният съдия Станислав Ставров прецени, че бранителят не е имал време за реакция при изстрела, и остави играта да продължи. В 33-ата минута най-активният в състава на Литекс Георги Миланов стреля от 25 метра, защитник на Берое подложи крак, а след рикошета топката придоби доста странна парабола, като премина на сантиметри покрай горния ляв ъгъл на вратата, пазена от Кирил Акалски. При последвалият Корнер пък Илия Миланов с глава опита да насочи топката към същия ъгъл, но ударът му излезе в аут.

В 41-ата минута Акалски отново можеше да бъде изненадан неприятно, след като Небойша Йеленкович стреля силно от фаул на 20-ина метра от вратата, а човек от стената отклони топката, която премина над гредата.

В 48-ата минута Берое поведе с 1:0. Давид Каядо получи топката от Алберто Лоузейро пред наказателното поле след заучено изпълнение на пряк свободен удар и с премерен шут в долния ляв ъгъл не остави време за реакция на Пиргов.

Христо Стоичков реагира на негативният резултат, извади Симеон Славчев и пусна Момчил Цветанов, който веднага заигра по левия фланг. Именно Цветанов проби мощно в наказателното поле в 66-ата минута, центрира ниско към Ваюши, но ударът на крилото премина на сантиметри покрай гредата. Секунди по-късно Ваюши вкара топката в мрежата след нов пас на Цветанов, но попадението бе отменено заради засада.

В 68-ата минута Берое бе близо до втори гол, след като Страхил Попов подари топката на Стефан Велев, халфът проби в наказателното поле, но се забави и бранителят поправи грешката си.

В 77-ата пък само шансът попречи на беройци да увеличат преднината си. Елио Мартинс се пребори с Илия Миланов по фланга, влезе в наказателното поле, където пусна към нахлуващия Елиаш да Силва. Халфът стреля мощно, топката рикошира в бранител на гостите и срещна напречната греда. До края на мача „оранжевите“ упражниха стихиен натиск предимно със статични положения и ъглови удари, но домакините не допуснаха нови опасности пред вратата на Акалски.

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ В "А" ГРУПА

КЛАСИРАНЕТО В "А" ГРУПА

БЕРОЕ - ЛИТЕКС 1:0
1:0 Давид Каядо (49)

Берое:
12. Кирил Акалски, 77. Педро Еуженио, 3. Владимир Зафиров (к), 14. Игнат Дишлиев, 15. Георги Динков, 8. Алберто Лоузейро, 16. Стефан Велев, 21. Елиаш Алвеш да Силва, 88. Давид Каядо(90+2-10.Ливраменто), 23. Тодор Христов (90-19.Райнов), 11. Родолфо Шавиер Невес (46-29.Мартинс)

Литекс: 1.Илко Пиргов, 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов, 33.Николай Бодуров, 4.Васил Божиков, 23.Небойша Йеленкович (к), 6. Симеон Славчев (54-27.Момчил Цветанов), 14.Армандо Ваюши (75-10.Герасим Заков), 21.Александър Цветков, 17.Георги Миланов, 9.Исмаил Иса

Стадион "Берое", Стара Загора;
Главен съдия: Станислав Ставров (Велико Търново)
Жълти картони: Илия Миланов (Литекс)

Двубоят по минути с БЛИЦ
12 -
агитката на Литекс издига транспаранти: "Цензурата изгражда окови" и "Оковите се носят от роби"
19 - бърза контраатака за Берое по лявото крило чрез Давид Каядо, но завършващият удар на португалеца е неточеk
26 - удар на Елиаш, топката среща ръката на Божиков в наказателното поле на Литекс, но съдията преценя, че това е неумишлено и защитникът на Литекс е нямало как да реагира при удара от 2-3 метра и не отсъжда дузпа.
31 - jalt.jpg жълт картон за Илия Миланов (Литекс) за груб фаул срещу Родолфо Шавиер Невес в средата на терена.
42 - фаул в полза на Литекс на границата на наказателното поле, фронтално на вратата. Йеленкович изпълнява, топката рикошира в играч на Берое и минава над вратата.
44 - след корнер играч на домакините засича с глава, топката лети към долния десен ъгъл на вратата пазена от Акалски. Стражът не се намесва много решително и изпуска топката, но в крайна сметка защитата избива.
45 - край на първото полувреме
------------------------------------------------------
49 - topka.jpg ГООЛ за Берое, голмайстор Давид Каядо. Давид Каядо получава добре топката от Алберто Лоузейро при заучено положение и вкарва топката в далечния ъгъл на вратата на Илко Пиргов.