Пламен СЛАВОВ, специален пратеник на БЛИЦ в Рим, със съдействието на "Галера"

Левски постигна изключителна победа над Лацио с 1:0 като гост в Рим. Това бе първи успех на “сините” в турнира Лига Европа, а единственото попадение на Христо Йвов бе първо за тима в надпреварата. Бижутера бе точен в 61-ата минута.

От група “G” напред продължават Виляреал и Ред Бул Залцбург. Австрийците победиха в Испания с 1:0 и записаха шести пореден успех, с което окупираха първото място в крайното класиране.

Лацио бе отписал мача и треньорът Давиде Балардини пусна почти резервен състав. Гостите от София играха равностойно и дори създадоха повече положения за попадение.

Първото полувреме не предложи кой знае какво на зрителите. В 25-ата минута Елисеу опита задна ножица, но Божидар Митрев улови без проблеми. Четири минути след това капитанът на Лацио Роберто Баронио стреля отдалеч, но след рикошет топката излезе в аут. В 30-ата минута Зе Соарес пропиля първото по-сериозно положение. Бразилецът влезе в наказателното поле, подаде на Йовов, който обаче се замота и топката пак попадна в Зе Соарес, който стреля, но покрай вратата. В 33-ата минута пред Христо Йовов се откри перфектна възможност да вкара втори гол, след като Левски получи право да изпълни пряк свободен удар на границата на наказателното поле. Играчът на “сините” обаче би в аут.

През втората част българският тим отново имаше превес на терена, а домакините сякаш не искаха да играят и бяха освирквани няколко пъти от феновете си. В 55-ата минута Зе Соарес напредна отдясно, центрира към Тасевски в наказателното поле, но македонецът бе заклещен от няколко играчи на съперника и не намери добро продължение. Четири минути след това Жоазиньо опита нещо средно между удар и центрирана и вратарят Муслера извади топката, която отиваше под гредата в корнер.

В 61-ата минута Дарко Тасевски намери хитро в наказателното поле Христо Йовов, който напредна и с прехвърлящ удар прати топката над легналия вратар на домакините Муслера. В 65-ата минута Елисеу отляво центрира към Макинва в наказателното поле, но нападателят пропусна от няколко метра пред Митрев.

В 69-ата минута отново Макинва пропусна, след като засече центриране от капитана Роберто Баронио. В 73-ата минута Георги Сърмов с топовен шут разтресе горната греда на вратата на домакините. До края на мача домакините от Лацио не направиха нищо и по никакъв начин не опитаха да стигнат поне до равенството./БЛИЦ