Навръх 130 години от Съединението на България националният ни тим записа нова загуба с 0:1 в квалификациите за Евро 2016. Този път тимът на Ивайло Петев отстъпи като гост на Италия в Палермо, като само добрите намеси на стража Божидар Митрев ни спасиха от тежко поражение. Единственото попадение в срещата бе от дузпа, която бе реализирана от Даниеле де Роси. Наказателният удар дойде след глупав опит на Бодуров и Веселин Минев да изнасят топката в наказателното поле с къси пасове.

Италия и България завършиха мача с 10 души, след като голмайсторът Де Роси и Илиян Мицански получиха директни червени картони. Централният ни нападател, който имаше само една възможност за цял мач, настъпи при спряна игра Де Роси и да отиде рано под душа. Италианският халф пък не остана длъжен и отвърна с ритник, за който също си понесе последствията.

На ниво за България освен Митрев, бе и агитката ни, която на няколко пъти надвикваше тифозите на домакините и стадионът бе огласян от „Българи, юнаци”.

Въпреки срамната загуба у дома от Норвегия с 0:1 Ивайло Петев направи едва две промени в титулярния състав. Тодор Неделев бе заел мястото на Манолев, а Веселин Минев се появи вместо Иван Бандаловски.

Италия ни нагъна още в първите секунди и беше близо до гол преди да са изтекли и 60 секунди. Само добрата намеса на Божидар Митрев при удара на Грациано Пеле ни спаси от инкасиране на първо попадение.

Само пет минути по-късно обаче то дойде. Веселин Минев се опита глупаво да изнася топката, след неуместни къси подавания с Бодуров в нашето наказателно поле. Зад гърба му изкочи Кандрева, който успя да открадне топката, а левият ни бранител го събори на земята. Руският рефер Сергей Карасьов моментално посочи бялата точка. Опитният халф Даниеле де Роси изпълни два пъти наказателния удар, след като при първото изпълнение негов съотборник навлезе в наказателното поле преди сигнала. И в двата случая обаче Де Роси бе безпощаден и прониза Митрев за 1:0.

Домакините продължиха да действат по-активно и да обстрелват вратата на България. Играчите на Ивайло Петев отвърнаха само с една атака, при която Мицански нахлу през центъра и стигна до дъгата на наказателното поле, но плътният му удар по земя бе избит в корнер от Буфон.

До края на полувремето само добрите намеси на Митрев и късмета, ни спасиха от инкасиране на второ попадение. Българските футболисти рядко организираха някакви атаки, а когато ги организираха – те завършваха без опасност за Буфон.

Още с началото на второто полувреме Божидар Митрев трябваше да се намесва и да предотвратява второ попадение във вратата си.
В 56-ата минута двата отбора останаха с по 10 души на терена, след като Илиян Мицански и Даниеле де Роси бяха изгонени с директни червени картони. Българският нападател фаулира съперника си, след което го настъпа. Халфът на Италия отвърна мигновено и изрита нападателя при спряна игра. Съдията Карасьов не се поколеба и прати двамата рано под душовете.

Темпото на игра падна значително и атаките намаляха. Двамата селекционери набързо извършиха няколко смени и това допълнително накъса ритъма на игра.

В последните минути тимът не успя да направи дори минимален натиск в опит да изравни резултата. В крайна сметка последният съдийски сигнал дойде при резултат 1:0 за Италия.

Светослав Дяков пък си изпроси дежурния жълт картон и ще пропусне следващата среща на България, която е срещу Хърватия като гост.

Италия – България 1:0
1:0 Даниеле де Роси (6-дузпа)

Срещата по минути - ТУК!

ИТАЛИЯ: 1. Джанлуиджи Буфон, 2. Матиа де Шилио, 3.Джорджо Киелини, 4.Матео Дармян, 19.Леодардо Бонучи, 6.Антонио Кандрева(smqna.jpg87-17. Едер), 10. Марко Верати, 16.Даниеле де Роси topka.jpg4erven.jpg, 18.Марко Пароло, 14.Стефан Ел Шаарауи (smqna.jpg73-11.Алесандро Флоренци), 20.Грациано Пеле (smqna.jpg71-7.Симоне Дзадза)
Резерви: 12.Салваторе Сиригу, 13.Даниеле Падели, 5.Доменико Кришито, 15.Андреа Бардзали, 8.Роберто Сориано, 11.Алесандро Флоренци, 21.Андреа Пирло, 23.Франко Васкес, 7.Симоне Дзадза, 9.Чиро Имобиле, 17. Едер, 22.Маноло Габиадини
Селекционер: Антонио Конте

БЪЛГАРИЯ: 12.Божидар Митрев, 6.Йордан Миневjalt.jpg (smqna.jpg64-2.Иван Бандаловски), 5.Николай Бодуров, 3.Александър Александров, 14.Веселин Минев, 15.Ивайло Чочев, 21.Светослав Дяковjalt.jpg, 22.Тодор Неделев (smqna.jpg67-7.Михаил Александров), 10.Ивелин Попов(smqna.jpg71-Димитър Рангеловjalt.jpg), 17.Георги Миланов, 19.Илиян Мицански4erven.jpg
Резерви: 13.Благой Макенджиев, 2.Иван Бандаловски, 4.Георги Терзиев, 11.Станислав Манолев, 16.Иво Иванов, 7.Михаил Александров, 18.Симеон Славчев, 23.Христо Златински, 8.Димитър Рангелов, 9.Венцислав Христов, 20.Александър Тонев
Селекционер: Ивайло Петев