Капитанът на България Ивелин Попов хвърли бомбата вчера, обявявайки, че днешната европейска квалификация с Чехия е последна за него с екипа на "трикольорите".

Попето обяви, че 12 години са достатъчно и с оттеглянето си иска да даде път на младите, от които може да спадне напрежението и да покажат най-доброто от себе си.

Какво обаче свърши Попето за 12-те години, в които защитава цветовете на родината. Истината е, че статистиката му не е впечатляваща, предвид това, че е атакуващ футболист.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Попов записа 90 срещи с екипа на "трикольорите", в които се разписа едва 18 пъти (б.р. - 2 от тях срещу Естония в контролата, която не бе зачетена от ФИФА заради доказано черно тото) и е подал за още 11 попадения. В 35 от тези мачове той е изкарал пълни 90 минути, а в 48 е бил титуляр, но впоследствие е заменян. Влизанията му от пейката пък са 7, а общо минутите са 6747.

Първият мач на Ивелин за "А" тима на България е контрола срещу Уелс през 2007 година, в която отстъпваме с 0:1. В нея атакуващият играч влиза на полувремето, заменяйки Димитър Телкийски, а по-късно получава и единствения жълт картон за нашите.

Дебютното попадение за Попов е срещу Швейцария в контролна среща, завършила 1:1. Родният национал тогава бележи в 33-ата минута за 1:0 в полза на "трикольорите".

Последният гол към момента е този в контролата срещу Ейре преди около две месеца, когато Ивелин се разписа от дузпа за 1:1 (б.р. - краен резултат 3:1 за съперника).

За 12-те години, в които крилото защитава цветовете на България, той три пъти бе избиран и за Футболист №1 на страната ни (2015, 2016 и 2017 г.), като по този показател, забележете, отстъпва единствено на Димитър Бербатов (7 такива отличия) и Христо Стоичков (5 пъти). Колкото Ивелин има и пловдивската легенда Христо Бонев-Зума.

Ето и всички съперници, срещу които Попов е играл и головете, които е вкарал срещу тях: