ЦСКА шампион! Да, но в зимната подготовка. Всички отбори приключиха с лагери, тестове и двустранни игри. В края на седмицата се подновява пролетният дял от първенството. Кой каквото тренирал, тренирал, наставниците каквото пробвали, пробвали. Контролите завършиха и след няколко дни ще се види кой как се е подготвил през зимата.

Ако съдим по резултатите в приятелските мачове, ЦСКА е безспорният лидер и шампион. Момчетата на Милен Радуканов изиграха общо 10 двубоя, от тях записаха 8 победи и две равенства. Не допуснаха загуба. Реализираха общо 20 гола, средно по два на мач и допуснаха само четири. Престижни успехи над украинския Металург (Донецк), Амкар (Перм) и Васлуй (Румъния). Победите обаче едва ли успокояват феновете. И миналата година по това време “армейците” стартираха пролетния дял от шампионата като първенец в предсезонните контроли. Накрая обаче отборът не успя да стане шампион в истинската надпревара в “А” група.

Изненадващо по време на зимната пауза се представиха Пирин и Сливен. И двата отбора не допуснаха загуби в контролите си. “Орлетата” уж се разпадат и едва събират отбор, но записаха 7 победи и 4 равенства от общо 11 мача. Един от успехите бе над Локо (Пловдив). Победите на Сливен са малко по-различни. Отборът на Данчо Лечков наистина не загуби в предсезонната подготовка, но срещна само отбори от “Б” и “В” групите.

“Левски” изигра общо 8 спаринга, от тях спечели 5, в 2 завърши наравно и допусна само една загуба – от чешкия Виктория (Пилзен). “Сините” могат да се похвалят с престижен успех над милионната селекция на Динамо (Москва) – 3:1 по време на лагера в Кипър.

Шампионът Литекс и тази година уреди престижни проверки. Ловешкият тим игра с шампиона на Румъния ЧФР Клуж, с полската сензация Лех (Познан) и с водения от Рууд Гулит руски Терек (Грозни). “Оранжевите” удариха поляците от Лех с 2:0, а загубиха с 2:3 от комшийския Клуж.

Ако става въпрос за престижни съперници в контролите, Локомотив (Пловдив) няма равен. “Смърфовете” се подготвяха в тузарския испански курорт Марбея за разлика от всички останали, които предпочетоха близките Анталия и Кипър. Коко Динев даде пари за скъп лагер, но отборът игра срещу шампиона на Русия Зенит, Лех (Познан) и Локомотив (Москва). Стигна се и до парадокс на лагера на “черно-белите”. Няколко футболисти играха за Зенит (Санкт Петербург), тъй като голяма част от футболистите на Лучано Спалети бяха в националните си отбори.

Славия и Локомотив (София) разочароваха с представянето си. “Белите” допуснаха пет поражения, част от които срещу Пирин (Разлог), втородивизионния Александрия (Украйна) и Бърно (Чехия). “Железничарите” успяха да победят само в два мача от общо шест, пробваха няколко централни нападатели, за да привлекат накрая изгонения от ЦСКА Дормушали Саидходжа.

Не мина и без скандали по време на приятелските мачове на родните отбори. Наред с колебливото представяне играчите на Славия участваха в побоища в почти всеки мач. “Белите” се сбиха още в първия си двубой в Турция срещу украинците от Александрия. Мелетата продължиха и в следващия мач срещу Партизан (Белград). Боят бе през първото полувреме, но бе прекратен набързо от притекли се на помощ резерви и треньори. Срещу руснаците от Амкар налетяха да се млатят треньорите Емил Велев и Рашид Рахимов. Кокала искаше да вади отбора, колегата му се нахвърли и започна да го блъска. След края на мача президентът Венци Стефанов шокира всички, след като заяви, че съдията казвал на играчите на Амкар в последните минути: “Падайте, падайте за дузпа”.

До бой стигнаха и футболистите на Черно море срещу босненския Челик. Контролата бе прекратена в 40-ата минута. И мач на ЦСКА бе заплашен от преждевременно прекратяване. “Червените” биха Васлуй с 2:1 в последната си проверка в Турция. През второто полувреме обаче съдията от Русия нареди три пъти играчите на ЦСКА да изпълнят дузпа заради неправилно действие на вратаря на румънците. При първите два опита Маркиньос сгреши, но Платини вкара от третия опит. Треньорът на румънците влезе на терена и искаше да извади отбора, срещата бе прекъсната за десетина минути, но в крайна сметка се доигра. Христо Бонев също изнервен искаше да извади футболистите на Локо (Пловдив) в контролата срещу Полония (Варшава). Зума бе бесен на съдията и заплаши, че ще спре мача. И за финал Пирин и Пирин (Разлог) играха само 13 минути. Домакините от Разлог поведоха, съдията обаче не зачете попадението, което разгневи треньорът Иван Стойчев – Дофтора./БЛИЦ

10.Черноморец 6 4 2 0 10:4 14
11.Миньор 10 4 2 4 15:11 14
12.Черно море 8 3 4 1 13:6 13
13.Берое 8 3 2 3 13:9 11
14.Видима 9 2 5 2 13:11 11
15.Академик (Сф)* 10 2 4 4 10:13 10
16.Локо (Сф) 6 2 3 1 11:5 9