Знаете ли каква е връзката между предстоящия мач между Левски и ЦСКА и този от 7 юли 1970 година? И тогава, преди близо 49 години, дербито се е играло във вторник. Сега за пети път в историята на голямата футболна битка двата тима ще излязат един срещу друг във втория ден от седмицата.
Балансът е 4 мача, 2 победи за ЦСКА, 1 равенство и 1 победа за Левски

Най-интересен е двубоят от сезон 1969/70, който е малко след световните финали в Мексико, където отпадаме в груповата фаза.

Интересът към Левски – ЦСКА на 7 юли 1970 година е слаб за онези времена, когато обикновено стадионите са се пълнели до краен предел. Едва малко повече от 30 000 зрители идват на Националния стадион.

Въпросната среща влиза в аналите на българския футбол с няколко факта. Никола Котков става вторият играч, отбелязал четири гола в един мач между Левски и ЦСКА. Първи е Димитър Йорданов-Кукуша през 1962 година.

Освен това в дербито са отстранени двама футболисти на „червените” – Димитър Якимов и Димитър Марашлиев.

„Сините” започват вихрено и още в първата минута Котков открива резултата. След малко ЦСКА изравнява – Жеков е оставен непокрит и от близко разстояние праща топката в мрежата.

После обаче 31-годишният Котков отново се развихря. Първо от пряк свободен удар прави 2:1, след това от дузпа увеличава на 3:1. Следва най-красивото изпълнение в мача – Гунди с пета извежда Котков, който елегантно прехвърля вратаря Филипов за 4:1.

Легендата на българския футбол отбелязва четирите си попадения само за 37 минути.

Впоследствие, явно изнервени от развоя на срещата, „червените” заиграват извън рамките на позволеното. Румънският съдия гони малко пресилено Димитър Якимов и следва бурно оспорване на решението му. Без да се колебае, Йон Ритер гони още един цесекар – Димитър Марашлиев.

ЦСКА остава с 9 души, а резултатът е 4:1 (същият е на полувремето и при историческата победа със 7:2 на 17 ноември 1968). Феновете на Левски предвкусват нов голям триумф и подканят своите любимци да премажат съперника.

„Сините” обаче през втората част вкарват само едно попадение. Негов автор е Цветан Веселинов-Меци.

ЦСКА стига до втори гол, дело пак на Жеков. Топстрелецът е точен от дузпа.

С успеха Левски си осигурява на практика шампионската титла, която печели няколко кръга по-късно.

7 юли 1970, А група
Левски – ЦСКА 5:2
1:0 Котков (1), 1:1 Жеков (6), 4:1 Котков (12, 35 – дузпа, 37), 5:1 Веселинов (69), 5:2 Жеков (73 – дузпа)

ЛЕВСКИ: Г. Каменски (34 – Б. Михайлов), М. Гайдарски, Г. Тодоров, Ст. Аладжов, К. Ивков, Ст. Пешев, Цв. Веселинов, Я. Кирилов, Г. Аспарухов, Н. Котков (67 – П. Панов), В. Митков. Треньор – Рудолф Витлачил

ЦСКА: Й. Филипов, Ив. Зафиров, Б. Гаганелов, Хр. Маринчев, Б. Станков, Д. Пенев, Цв. Атанасов (54 – Г. Денев), Асп. Никодимов, П. Жеков, Д. Якимов, Д. Марашлиев. Треньор – Манол Манолов
Съдия: Йон Ритер (Румъния)