На 8 септември 1974 година на стадион "9 септември" става най-зрелищният мач, в който “Ботев” (под името Тракия) губи катастрофално с 3:7 от Локо. Двубоят е от четвъртия кръг на "А" РФГ. За този двубой, както и за един друг, спечелен с 5:0 за “канарчетата”, ще стане въпрос в следващите редове от рубриката БЛИЦ АРХИВ.

През същия сезон "жълто-черните" любимци Кючука (Иван Кючуков, станал шампион с Ботев през 1967) и Кичека (Йордан Кичеков, взел Балканската купа с "канарчетата" през 1972) преминават във вечния съперник.

На голлинията на ботевци пази вратарят със зрелищното име Паница Хаджийски. Капитан е Виден Апостолов. В състава е голмайсторът от Бургас Иван Притъргов-Питърса. Първите си крачки в големия футбол прави 19-годишният Спас Джевизов. В състава е още бъдещият художник Георги Убинов - Графа. Както и Димитър Алексиев-Врабеца и Христофор Маринов - Сойката.

Двама ключови футболисти обаче не могат да бъдат на разположение на старши треньора Райно Стойнов в този мач. Това са вратарят Карушков и звездата Динко Дерменджиев.

За локомотивци всички изглеждат налице. От вратаря Венко Камбуров (бащата на Васил Камбуров), през Коста Босаков, Николай Стамболиев-Джеки до капитана Христо Бонев и шоумена Георги Василев-Гочето.

До 20-ата минута на мача никой не предвещава такъв развой. В края на полувремето обаче резултатът става 3:0. Ужасът за “жълто-черните” се разраства, когато Данчо Кичеков бележи втория си гол и резултатът набъбва на 4:0. От треньорската скамейка на локомотивци Иван Манолов-Големия Орел (бащата на Краси Манолов) се провиква: "Играйте на пас. Не вкарвайте повече голове".

Говори се, че на полувремето ръководствата на двата отбора са водили преговори Локото да спре да вкарва. Варненският съдия Атанас Матеев отсъжда спорна дузпа за 1:4, но това само още повече амбицира "черно-белите". В 70-ата минута остриганият русоляв момък Николай Курбанов довежда резултата до 7:1! Накрая ботевистите правят загубата си малко по-почетна, а в спомените си Гочо Василев разказва: "Този ден можехме да им вкараме десет. Но в оставащите двайсет минути наистина спряхме."

Разказват се легенди, че Бонев получава жълт картон, защото при 1:7 преминава вратаря на “Ботев” и от празна врата праща топката в тъч. Самият той отрича тези неща. Истината е, че единственият жълт картон в срещата получава Димитър Димитров от “канарчетата” за грубо нарушение. За сметка на това Зума си спомня отлично къде са празнували след мача: "Бяхме както винаги в нашето любимо заведение на Деветия километър. Затворихме го. Имаше песни и танци до зори. Аз имах една "Застава" тогава. С нея поведох шествието из пловдивските улици."

Ликуват всички. Най-вече феновете, които насам и натам говорят: “Видя ли, майна, как седем пъти ги оскубахме тия папагали!”

През есента на 1988 и 1995 година Ботев на два пъти разгромява Локомотив с по 5:0. И донякъде си отмъщава за онази “седмица”. Наред е да проговорят и “жълто-черните” ултраси: “Пет пъти ги надупихме тия бяло-черни чернилки!”

Интересното е, че преди мача на 27 август 1988 година всички предричат провал на “Ботев”. Петьо Зехтински - Зико отива да играе в Кипър, а Георги Георгиев - Гецата преминава в ЦСКА. За дербито с Локо отборът изглежда обезкръвен. В Локомотив пък е преминал символът на Сливен - националът Ники Арабов. Но “канарчетата” пеят пет пъти своята песен...

Над всички е Марин Бакалов, който отбелязва две от попаденията. “Жълто-черните” буквално разпиляват своя съперник и напълно логично ликуват. И то не с победа от един, два или три гола разлика. А цели пет!

08.09.1974 г.
4 кръг, "А" РФГ
 “БОТЕВ” (ПД) - ЛОКО (Пд) 3:7
0:1 Хр. Бонев (23), 0:2 Г. Василев (35), 0:4 Й. Кичеков (43, 55), 1:4 Притъргов (60-д), 1:5 Хр. Бонев (65),  1:6  Д. Димитров (67-авт), 1:7 Курбанов (70), 2:7 Д. Алексиев (72), 3:7 Притъргов (87)

“БОТЕВ”: П. Хаджийски, Б. Иванов, В. Апостолов (60 - Сп. Джевизов), В. Делев, Т. Видков, Д. Димитров, Д. Алексиев, Хр. Маринов, К. Каменов (46 - Г. Попов), Ив. Притъргов, Г. Убинов
ЛОКО: В. Камбуров, Й. Янков (75 - Г. Вълков), К. Босаков, П. Узунов, Н. Стамболиев, Ив.  Кючуков (70-Альоша Димитров), Г. Василев, Хр. Бонев, Й. Кичеков, Т. Иванов, Н. Курбанов.
Стадион "9 септември" - 35 000 зрители
Съдии: Атанас Матеев, Мефитишев, Пеев

27.08. 1988 г.
3 кръг, "А"РФГ
 БОТЕВ (ПД) - ЛОКО (ПД) 5:0
1:0 Раков (31), 2:0 Бакалов (36), 3:0 Пехливанов (53), 4:0 Зайцев (80), 5:0 Бакалов (81)
БОТЕВ: Недялков, Пачев, Д. Младенов, Ив. Кочев, Раков (77-Говедаров), Бакалов, В. Василев, Зайцев, Пехливанов (81-Цв. Дерменджиев), Хвойнев, Пашев
ЛОКО: Богданов, Ташев, Н. Арабов, Тилев, Беделев, К. Андонов (63-Калканов), Г. Димитров, Садъков, Карушев, Титев (46 - Юл. Джевизов), Ст. Драганов