Англия надви Швеция с 3:2 в изключително драматичен мач от Група „D” и записа първа победа на Евро 2012. Този успех доближи „Трите лъва” до четвъртфиналите, след като те излязоха на второ място преди последната си среща от групата. Головете за победата на Англия вкараха Анди Керъл (23), Тео Уолкът (64) и Дани Уелбек (78). Точен за скандинавците бе Олоф Млберг (59), а преди това Глен Джонсън (49-авт.) си вкара автогол.

Мачът започна в спокойно темпо, а в 7-ата минута Скот Паркър отправи топовен шут от далечна дистанция, но вратарят на шведите Исаксон плонжира и изби. „Тре крунур” отговори с изстрел на Себастиан Ларсон, но Джо Харт улови без проблеми.

В 19-ата минута и Златан Ибрахимович подложи на изпит рефлекса на Харт с изстрел в долния десен ъгъл, но стражът на „Трите лъва” бе на мястото си. Четири минути по-късно Стивън Джерард центрира отдясно и Анди Керъл с глава прати топката в долния десен ъгъл на вратата на Исаксон за 0:1. До края на полувремето шведите не успяха да намерят верния път към изравнително попадение и резултатът остана непроменен.

След почивката отборите предложиха на зрителите истинска голова фиеста. В 49-ата минута Златан Ибрахимович изпълни фаул, след което топката рикошира в стената и достигна до Олоф Мелберг, който от близка дистанция стреля, а топката рикошира в крака на Глен Джонсън и влезе във вратата за 1:1. Десет минути по-късно „Тре крунур” направи пълен обрат, след като при центриране от фаул Олоф Мелберг скочи над всички и с глава вкара за 2:1.

Рой Ходжсън реагира и пусна в игра Тео Уолкът, който бе в основата за нов обрат на „Трите лъва”. В 64-ата минута след изпълнение на корнер и неумело изчистване на топката от шведските бранители Тео Уолкът нанесе бомбен шут от 20 метра и изравни за 2:2. В 78-ата минута пък Уолкът проби отдясно и центрира към Дани Уелбек, който с пета бе точен за 2:3. До края на мача шведите опитаха всичко по силите си, за да стигнат до равенството, но не успяха да пробият сгъстената отбрана на Англия.

След победата си „Трите лъва” събраха 4 точки и излязоха на второ място в Група “D”, в която лидер е Франция също с 4 пункта и по-добра голова разлика. Швеция е на дъното без точков актив и в последния кръг се изправя срещу Франция. Англия пък има за съперник в последния си мач от групата съдомакина на Евро 2012 Украйна, който е на трето място с 3 точки.

Мачът по минути - ТУК
Програма и класиране на Група "D" - ТУК

Играч на мача - Олоф Мелберг (Швеция)

0:1 Анди Керъл (23), 1:1 Глен Джонсън (49-авт.), 2:1 Олоф Мелберг (59), 2:2 Тео Уолкът (64), 2:3 Дани Уелбек (78)

Швеция: 1.Андреас Исаксон, 3.Олоф Мелберг, 13.Йонас Олсон, 5.Мартин Олсон, 4.Андреас Гранквист (66 - 2.Микаел Лустиг), 9.Ким Калстрьом, 8.Андерс Свенсон, 6.Расмус Елм (81 - 21.Кристиан Вилхелмсон), 7.Себастиан Ларсон, 10.Златан Ибрахимович, 11.Йохан Елмандер (79 - 22.Маркус Розенберг)

Англия: 1.Джо Харт, 3.Ашли Коул, 6.Джон Тери, 2.Глен Джонсън, 15.Джолиън Лескът, 4.Стивън Джерард, 11.Ашли Йънг, 16.Джеймс Милнър (61 - 7.Тео Уолкът), 17.Скот Паркър, 9.Анди Керъл, 22.Дани Уелбек