Испания победи с 1:0 Хърватия в среща от Група С на Евро 2012. Така "Ла Фурия" завоюва първото място в групата със 7 точки, а балканците останаха на третата позиция с 4 пункта и напускат турнира. Голът за иберийците бе дело на резервата Хесус Навас (88). За 1/4-финалите се класира и тимът на Италия, който се наложи над Ейре с 2:0 и зае втората позиция в групата с 5 точки.

Преди мача ситуацията бе такава, че ако тимовете бяха направили равенство с много голове (от 2:2 нагоре), със сигурност щяха да продължат напред за сметка на Италия. Първото полувреме в Гданск премина повече от спокойно, като очаквано испанците владееха повече топката, но до чисто голово положение не се стигна пред нито една от двете врати. В 12-ата минута Иниеста бе изведен на чудесна позиция, но стреля много слабо право в ръцете на Плетикоса.  До края на първата част Серхио Рамос и Жерард Пике опитаха далечни изстрели, а шахматистите отговориха с контраатака, при която Пранич затрудни Касияс. Давид Силва в 30-тата минута също нямаше късмет в завършващата фаза.

След почивката двата тима продължиха да разиграват спокойно, сякаш играят предсезонна контрола. Ракитич и влезлият като резерва за „ватрените” Перишич бяха близо до гола, но Касияс отрази ударите и на двамата. Испанците пък изпълниха доста корнери, които не доведоха до голово положение. В самия край удар на Иниеста бе избит с вещина от Плетикоса. Все пак в 88-ата минута Андрес Иниеста изведе резервата Хесус Навас на празна врата и той реализира за 1:0. Финалният щурм на хърватите не се получи и те отпаднаха от Евро 2012. Испания пък завърши на първо място в Група “C” и чака на четвъртфиналите втория от Група “D”.

Мачът по минути - ТУК
Крайно класиране на Група "C" - ТУК

Играч на мача - Андрес Иниеста (Испания)

Spain.jpghns.jpgХърватияИспания 0:1
0:1 Хесус Навас (88)

Хърватия
: 1.Стипе Плетикоса, 2.Иван Стринич, 5.Ведран Чорлука, 21. Домагой Вида (66 - 9.Никица Йелавич), 13.Гордън Шилденфелд, 11.Дарио Сърна, 6.Даниел Пранич (66 - 20.Иван Перишич), 7.Иван Ракитич, 8.Огньен Вукойевич (81 - 22.Едуардо), 10.Лука Модрич, 17.Марио Манджукич

Испания: 1.Икер Касияс, 3.Жерард Пике, 15.Серхио Рамос, 17.Алваро Арбелоа, 18.Жорди Алба, 6.Андрес Иниеста, 8.Шави Ернандес (89 - 11.Негредо), 14.Шаби Алонсо, 16.Серхио Бускетс, 21.Давид Силва (73 - 10.Сеск Фабрегас), 9.Фернандо Торес (60 - 22.Хесус Навас)