Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Испания е европейски шампион за трети път, след като разгроми Италия с 4:0 на финала на Евро 2012. Така "червените фурии" станаха първия тим с две поредни европейски титли, след като защитиха трофея, който спечелиха преди 4 години. Испанците изравниха постижението на Германия, която до момента беше единственият отбор с три купи от континентални шампионати.

Фернандо Торес стана първият футболист, вкарал гол във финален мач на две поредни европейски първенства. Хлапето се появи в игра като резерва и вкара третото попадение за Испания. Друга резерва – Хуан Мата, пък реализира четвъртия гол след асистенция на Торес. Давид Силва даде ранен аванс на “червените фурии”, а Жорди Алба удвои малко преди почивката.

За съжаление на Италия двама играчи на “адзурите” получиха контузии. Киелини беше принудително заменен през първото полувреме. Тиаго Мота получи травма в бедрото на десния кръг, когато Чезаре Прандели беше извършил трите си смени и италианците играха с човек по-малко в последния половин час.

Испания още от началото взеха предимство в играта. Давид Силва откри резултата в 14-ата минута, когато с глава засече центриране на Сеск Фабрегас от аутлинията. Италия не успя да отвърне на попадението, а четири минути преди края на първото полувреме Жорди Алба удвои. При контратака левият бек беше изведен от Шави зад гърба на защитата и не сбърка, озовал се срещу Буфон.

След почивката Прандели опита да промени развитието на играта с включването на Антонио ди Натале и Тиаго Мота, но роденият в Бразилия Мота получи контузия в 60-ата минута и остави тима си с човек по-малко, тъй като италианците бяха извършили трите си смени.

Испанците успяха да се възползват от численото си предимство и в 84-ата минута резервата Фернандо Торес вкара трети гол, след като се озова сам срещу Буфон. Пет минути по-късно Хлапето асистира на съотборника си в Челси Хуан Мата, който пък се беше появил в игра минути по-рано.

“Червените фурии” влязоха в историята не само на европейския футбол, но и в тази на световния. Испания стана първият тим, успял да спечели три поредни големи първенства – Евро 2008, Мондиал 2010 и Евро 2012. Освен това испанците записаха първата си победа над Италия на голямо първенство в редовното време, тъй като до момента имаха само един успех, но след дузпи (четвъртфинал на Евро 2008).

Най-интересното от мача по минути – ТУК
Програма на елиминационната фаза - ТУК

1:0 Давид Силва (14), 2:0 Жорди Алба (41), 3:0 Фернандо Торес (84), 4:0 Хуан Мата (89)

Испания: 1.Икер Касияс, 3.Жерар Пике, 15.Серхио Рамос, 17.Алваро Арбелоа, 18.Жорди Алба, 6.Андрес Иниеста (86-13.Хуан Мата), 8.Шави, 10.Сеск Фабрегас (75-9.Фернандо Торес), 14.Шаби Алонсо, 16.Серхио Бускетс, 21.Давид Силва (59-7.Педро Родригес)

Италия: 1.Джанлуиджи Буфон, 3.Джорджо Киелини (21-6.Федерико Балдзарети), 7.Иняцио Абате, 15.Андреа Бардзали, 19.Леонардо Бонучи, 8.Клаудио Маркизио, 16.Даниеле Де Роси, 18.Рикардо Монтоливо (56-5.Тиаго Мота), 21.Андреа Пирло, 9.Марио Балотели, 10.Антонио Касано (46-11.Антонио ди Натале)