Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Португалия победи Чехия с минималното 1:0 в първия четвъртфинал от Евро 2012 в Полша и Украйна. Така иберийците се класираха за четвърти път в историята на полуфинал на Европейско първенство от общо шест участия. Единствения и победен гол за иберийците отбеляза звездата Кристиано Роналдо (79).

Първото полувреме на „Националния стадион” във Варшава бе равностойно, като само в заключителните му 15 минути португалците се опитаха да установят натиск. До 20-ата минута двата тима бяха изпълнили вече 8 корнера, но въпреки това положения за гол липсваха. Пет минути по-късно Кристиано Роналдо излезе сам срещу вратаря Петър Чех, който отрази удара му. Ако беше паднал гол обаче, нямаше да бъде зачетен, тъй като Хауърд Уеб отсъди нарушение в атака на Роналдо.

В 33-ата минута Роналдо се опита да вкара със задна ножица, но топката премина покрай вратата на Чех, а седем минути по-късно Елдер Пощига бе принудително сменен от Уго Алмейда. В първата минута от добавеното време на първата част Роналдо овладя топката с гърди, завъртя се и финтира Кадлец, но ударът му прати топката в лявата греда на вратата, пазена от Чех.

След почивката в 49-ата минута Роналдо още веднъж уцели лявата греда, като този път това се случи след изпълнение на пряк свободен удар. Десет минути по-късно Алмейда вкара гол с глава, но беше в засада и попадението справедливо бе отменено.

Надмощието на португалците бе материализирано в 79-ата минута, когато Моутиньо центрира остро отдясно, а Кристиано Роналдо засече топката с глава от 6 метра и я прати точно под гредата за 1:0 в полза на иберийците. Това е трето попадение за Роналдо на Евро 2012 и общо шесто на европейски първенства, като по този показател той се изравнява с бившия португалски национал Нуно Гомеш. До края на мача чехите не създадоха нито едно положение за изравнително попадение и напълно заслужено отпадат от надпреварата.

В спор за място на финала Кристиано Роналдо и компания ще срещнат победителя от сблъсъка между Испания и Франция.

Мачът по минути - ТУК
Програма на елиминационната фаза - ТУК

Играч на мача - Кристиано Роналдо (Португалия)

facr.jpgPortugal.jpgЧехия
- Португалия 0:1
0:1 Кристиано Роналдо (79)

Чехия:
1.Петър Чех, 2.Теодор Гебре Селасие, 6.Томаш Сивок, 3.Михаел Кадлец, 8.Давид Лимберски, 17.Томаш Хюбшман (86 - 20.Томаш Пекхарт), 13.Ярослав Плашил, 19.Петър Ирачек, 14.Вацлав Пиларж, 22.Владимир Дарида (61 - 9.Ян Резек), 15.Милан Барош

Португалия: 12.Руи Патрисио, 21.Жоао Перейра, 3.Пепе, 2.Бруно Алвеш, 5.Фабио Коентрао, 4.Мигел Велосо, 8.Жоао Моутиньо, 16.Раул Мейрелеш (88 - 14.Роландо), 17.Нани (84 - 6.Кощодио), 23.Елдер Пощига (40 - 9.Уго Алмейда), 7.Кристиано Роналдо