Исландия и Унгария завършиха 1:1 на "Стад Велодром" в Марсилия във втория мач и за двата тима от група "F" на Евро 2016 във Франция. Гилфи Сигурдсон (39-дузпа) даде преднина на исландците, но неговият съотборник Биркир Мар Севарсон си вкара автогол в 88-ата минута и донесе точката на "маджарите", които с 4 в актива си се доближиха до класиране за осминафиналите на турнира. Исландия остава с 2 точки и надежди, че при победа в последния кръг срещу Австрия ще си осигури място в елиминационната фаза. Това е първо равенство за Унгария на европейски първенства след 3 загуби и 2 победи до момента.

Равностойна игра с малко повече владеене на топката от унгарските футболисти имаше в първия четвърт час от срещата без сериозни положения за гол пред двете врати.

Едва в 31-ата минута се разкри първата по-сериозна опасност пред някоя от вратите, но Гудмундсон пропусна сам срещу унгарския страж Габор Кирали.

В 38-ата минута и пред Колбейн Сигторсон се разкри чудесна възможност, но от малък ъгъл нападателят шутира над вратата. Секудни по-късно исландците получиха дузпа, след като Кирали фаулира Гунарсон в наказателното поле. Гилфи Сигурдсон не сгреши от бялата точка и даде преднина на Исландия - 1:0.

След почивката "маджарите" продължиха да владеят повече топката в опит да окупират наказателното поле на противника, а исландците залагаха предимно контраатаки. В 66-ата минута Балаш Джуджак шутира силно от пряк свободен удар, но право в обсега на вратаря Халдарсон, който улови топката. Шест минути по-късно появилият се като резерва Даниел Бьоде опита късмета си, но шутът бе твърде слаб и Халдарсон не бе затруднен.

В 75-ата минута Балаш Джуджак отново шутира от пряк свободен удар, но топката отиде пак в ръцете на Халдорсон. С всяка измината минута натискът на унгарския тим се засилваше, но "маджарите" така и не съумяваха да създадат чиста голова ситуация пред вратата на Халдорсон.

В 83-ата минута в игра за Исландия се появи 37-годишния ветеран Ейдур Гудьонсен, който сбъдна една от мечтите си да поиграе на голям футболен форум.

Натискът на Унгария даде резултат в 88-ата минута, когато влезлият като резерва Неманя Николич центрира по земя, а Биркир Мар Севарсон изпревари Даниел Бьоде и си отбеляза автогол за 1:1.

В последните секунди на добавеното време исландците имаха шанс да стигнат до историческия си първи успех на европейски първенства, но Гилфи Сигурдсон шутира от пряк свободен удар от границата на наказателното поле право в стената, а при добавката Ейдур Гудьонсен също не показа точен мерник.

След равенството Унгария има 4 точки в актива си и оглавява класирането в групата преди другата среща между Португалия и Австрия. Исландия има 2 точки и временно заема втората позиция.

ИСЛАНДИЯ - УНГАРИЯ 1:1
1:0 Гилфи Сигурдсон (39), 1:1 Биркир Мар Севарсон (88-автогол)

СЪСТАВИ

Исландия: 1.Ханес Тор Халдарсон, 2.Биркир Мар Севарсон jalt.jpg, 14.Кари Арнасон, 10.Гилфи Сигурдсон, 23.Ари Скуласон, 17.Арон Ейнар Гунарсон (67 smqna.jpg 20.Емил Халфредсон), 6.Рагнар Сигурдсон, 8.Биркир Бярнасон, 7.Йохан Гудмундсон jalt.jpg, 9.Колбейн Сигторсон (83 smqna.jpg 22.Ейдур Гудьонсен), 15.Йон Дади Бодварсон (70 smqna.jpg 11.Алфред Финбогасон jalt.jpg)
Селекционер: Ларс Лагербак (Швеция)

Унгария: 1.Габор Кирали, 23.Роланд Юхаш (84 smqna.jpg 9.Адам Салай), 20.Рихард Гузмиш, 2.Адам Ланг, 4.Томаш Кадар jalt.jpg, 8.Адам Наги jalt.jpg, 10.Золтан Гера, 15.Ласло Клайнхайслер jalt.jpg, 18.Золтан Щибер (67 smqna.jpg 17.Неманя Николич), 7.Балаш Джуджак, 19.Тамаш Пришкин (67 smqna.jpg 13.Даниел Бьоде)
Селекционер: Бернд Щорк (Германия)

Баланс: 11 мача, 3 победи за Исландия, 1 равенство и 7 победи за Унгария, г.р. 22:11 за Унгария