Исландия изненада неприятно Португалия и завърши 1:1 в първия си мач на европейски първенства. Португалците направиха всичко възможно, за да стигнат до победата, но вратарят на символичните гости Ханес Халдорсон направи страхотни спасявания.  Нани успя да даде аванс на португалците, а Биркир Бярнарсон изравни в началото на второто полувреме.

Кристияно Роналдо не успя да реализира гол в 127-и си мач с националния отбор, като се  изравни с Луис Фиго по този показател.

Португалия натисна от самото начало, а Перейра можеше да открие още в 5-ата минута, след като ударът му с глава рикошира в противников защитник при центриране след  корнер.

Нани бе близо до гол в 21-ата минута, когато  засече с глава центриране на Роналдо, но вратарят изби.

2 минути по-късно и Роналдо пропусна след комбинация със съотборника си. Ударът му от точката на дузпата премина над вратата.

Звездата на Португалия не бе прецизен и в 26-ата минута, когато останал очи в очи с вратаря Халдерсон не засече добре ново центриране.

Превъзходството на Португалия придоби цифрово изражение в 31-ата минута, когато  Луиш Нани засече центриране отдясно на Андре Гомеш и от непосредствена близост откри – 1:0.

Исландия успя да изравни в 50-ата минута при първата си по-чиста възможност.  Йохан Гудмундсон намери Биркир Бярнарсон в наказателното поле, който с бърз изстрел направи безпомощен португалския вратар Руи Патрисио – 1:1.

В 60-ата минута Виериня и Андре Гомеш след корнер, последователно пробваха рефлекса на Халдерсон, но вратарят бе на мястото си.

В 70-ата минута Луиш Нани бе на път да изненада за втори път исландците, но ударът му с глава след центриране мина на сантиметри от дясната греда на Халдерсон.

4 минути по-късно Португалия изтръпна, когато Сигторсон пусна с глава успореден пас, в малкото наказателно поле, но съотборниците му не се възползваха.

В последните 10 минути португалците наложиха страхотен натиск, за да стигнат до победен гол, но Пепе не реализира от удобна позиция, а Халдерсон направи страхотно спасяване след изстрел на Роналдо.

ПОРТУГАЛИЯ - ИСЛАНДИЯ 1:1

1:0 Луиш Нани 31, 1:1 Биркир Бярнасон 50

Съставите:

Португалия: Руи Патрисио, Рафаел Герейро, Пепе, Рикардо Карвальо, Виейриня, Жоао Моутиньо ( 70 smqna.jpg Ренато Санчес ), Данило Перейра, Андре Гомеш (84 smqna.jpg Едер), Жоао Марио (76 smqna.jpg Рикардо Карезма) , Кристиано Роналдо, Нани .

Селекционер: Фернандо Сантош

Исландия: Ханес Халдорсон, Ари Скуласон, Рагнар Сигурдсон, Биркир Севарсон, Гилфи Сигурдсон, Кари Арнасон, Биркир Бярнасон jalt.jpg , Йохан Гудмундсон (90 smqna.jpg Елмар Бярнасон), Арон Гунарсон, Йон Дади Бьодварсон, Колбейн Сигторсон (81 smqna.jpg Алфред Финбогасон jalt.jpg )

Селекционер: Ларс Лагербек

Стадион: "Стад Джофроа Гишар"

Главен съдия: Джунейт Чакър