Цяла Германия празнуваше успеха на актуалния световен шампион с 1:0 над Северна Ирландия и първото място в група „C” на Евро 2016 във Франция. Няколко часа по-късно обаче изненадващата загуба на Испания от Хърватия (1:2) промени предварителните очаквания за схемата на турнира. С успеха си хърватите спечелиха група „D” и пратиха защитаващият европейската си титла тим на „Ла Фурия” срещу Италия на осминафинал. Англия също не спечели своята група „B”, където първи стана Уелс, и също влезе в т.нар. „смъртоносен” поток, в който са и домакините от Франция, считани също за един от основните фаворити за европейската титла. В другия поток са Хърватия, Уелс и може би Белгия и Португалия, ако нещата за последните два тима се развият по план в заключителните срещи от техните групи.

Победителят от Испания и Италия ще срещне на четвъртфиналите най-вероятно Германия, ако Бундестимът не се издъни в своя осминафинален сблъсък, където за съперник ще има някой от най-добрите трети отбори в групите. Предполага се, че това ще бъде Словакия, от чийто тим германците загубиха с 1:3 в контрола малко преди началото на европейското първенство. Другите потенциални съперници на германците за осминафиналите са Албания или третият тим от групата на Португалия, Исландия, Унгария и Австрия.

Ако тимовете на Франция и Англия преодолеят съперниците си на осминафиналите, ще се срещнат един срещу друг във фазата на четвъртфиналите. Победителят от този сблъсък пък ще има за съперник на полуфинал някой измежду другите три топфаворита Германия, Испания или Италия, ако те изненадващо не бъдат отстранени от някой друг тим. Ако Англия и Испания бяха спечелили групите си, нямаше да попаднат в този поток.

В другия по-лесен поток според специалистите победителят от Швейцария и Полша на осминафиналите ще има за съперник на четвъртфинал евентуално Хърватия или съперника на „шахматистите”. Уелс или неговият съперник ще срещнат на четвъртфиналите победителят от групата на Португалия, където няма яснота за позициите преди последните срещи, или вторият от групата на Италия, където в спор за тази позиция са Белгия, Ейре и Швеция.

26.06.2016 19:00 Лил (41) Германия – Трети A/B/F
26.06.2016 22:00 Тулуза (42) Португалия, Унгария или Исландия – Белгия, Ейре или Швеция
27.06.2016 19:00 Сент Дени (43) Италия – Испания
27.06.2016 22:00 Ница (44) Англия – втори F