Норвегия излезе на полпозишън за класиране на Евро 2016, след като в мач от нашата Група „Н“ от квалификациите победи Хърватия с 2:0 като домакин. И двата гола бяха реализирани от Йо Инге Бергет.

Първото полувреме беше равностойно, като двата тима имаха по едно голово положение. Първо Даниел Субашич спаси удар на Вегард Форен, а след това Йорян Ниланд отрази удар с глава на Марио Манджукич.

Шест минути след началото на второто полувреме домакините откриха резултата. При разбъркване в наказателното поле Йо Инге Бергет овладя топката, освободи се от Дарио Сърна и стреля точно във вратата на Субашич.

В 69-ата минута брадатият нападател на Малмьо отново финтира Сърна в наказателното поле и стреля към вратата, топката рикошира в крака на Ведран Чорлука и отново се оказа в мрежата на хърватите.

С този успех Норвегия изпревари Хърватия в класирането на Група „Н“ и временно излезе начело. Скандинавците имат 16 точки, една повече от Италия, която по-късно днес приема България в Палермо. Хърватите са трети с 14 точки.

До края на квалификационния цикъл на Норвегия предстои домакинство на Малта и гостуване на Италия, докато Хърватия приема България и гостува на Малта. Очакванията са именно „викингите“ и хърватите да спорят за второто място, даващо право на директно класиране за Евро 2016 заедно с фаворита Италия. Норвегия за момента има предимство пред Хърватия.