Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

Барселона претърпя тежко поражение с 0:4 от Байерн (Мюнхен) в първи полуфинал в Шампионската лига. Това е едва четвърта загуба с този резултат в историята на каталунците в евротурнирите. Другите три отбора, които бият с 4:0 Барселона, са Кьолн, Милан и Динамо Киев.

Барселона не получава всеки ден 4 гола във вратата си в Европа. “Левски” може да се похвали, че четири пъти е превзел вратата на един от най-големите европейски клубове. “Сините” побеждават с 5:4 в четвъртфинал-реванш за Купата на УЕФА през сезон 1975/76, но отпадат след 0:4 в първата среща. Байерн Мюнхен също се нареди до отборите, които са вкарвали 4 или повече гола на Барселона.

Общо 12 тима са реализирали четири или повече попадения срещу Барселона в историята на евротурнирите. Най-много – 6, е отбелязал Валенсия. Това се случва в първи финал за Купата на УЕФА през сезон 1961/62. С 5 гола на второ място е “Левски” (5:4). Останалите десет отбора са отбелязвали по четири гола на Барселона.

ЛЮБОПИТНО
*Барселона загуби за четвърти път в историята си с 0:4 в евротурнирите. Първият път е от Кьолн с 0:4 във втори кръг за Купата на УЕФА през сезон 1980/81. Следва тежкото поражение на финала за КЕШ през 1994 година срещу Милан в Атина. Тогава в редиците на каталунците беше Христо Стоичков. Третата загуба с 0:4 дойде в груповата фаза на Шампионска лига през сезон 1997/98 от Динамо Киев. Тежкото поражение от украинския тим е насред “Камп Ноу”, а Барселона остава на последно място в групата.

*Другите загуби на Барса в евротурнирите с 4 гола са срещу Кьолн за Купата на УЕФА през 1980 година (0:4) и 2:6 във Валенсия през 1962 година за Купата на панаирните градове (първи финал, реваншът е 1:1).

*Любопитно е, че “Левски” също вкарва 4 гола на Барселона в евротурнирите. Това се случва на четвъртфинал за Купата на УЕФА през сезон 1975/76. Българският тим печели реванша, но в първия мач е загубил с 0:4 и отпада от турнира.

Всички отбори, които са вкарвали 4 и повече гола на Барселона:
6 гола - Валенсия (6:2, първи финал за Купата на УЕФА, сезон 1961/62)
5 гола - “Левски” (5:4, четвъртфинал-реванш за Купата на УЕФА, сезон 1975/76)
4 гола - Хибърниън (4:4, четвъртфинал за Купата на УЕФА, сезон 1960/61)
Хамбургер (4:4, първи кръг за КНК, 1963/64)
Валенсия (4:3, четвъртфинал за КНК, 1979/80)
Кьолн (4:0, втори кръг за Купата на УЕФА, сезон 1980/81)
Метц (4:1, първи кръг в КНК, 1984/85)
Милан (4:0, финал за КЕШ, 1994)
Динамо Киев (4:0 на “Камп Ноу”, групова фаза, 1997/98)
Валенсия (4:1, първи полуфинал в Шампионска лига, 1999/2000)
Челси (4:2, 1/8-финал в Шампионска лига, 2004/05)
Байерн Мюнхен (4:0, полуфинал в Шампионската лига, 2012/13)

*Последната загуба на Барселона във всички турнири с 0:4 беше през 2007 година от Хетафе за Купата на Краля.

*Само три отбора са обръщали дефицит от четири гола в директни елиминации. Но винаги са отбелязвали гол като гост. В историята, откакто е въведено правилото за головете на чужд терен има 171 случая при резултат 4:0. В нито един от тях след това не се е стигнало до обрат.

*Единствените отбори обръщали елиминации след поражение с 4 гола са Реал Мадрид, Партизан и Лейшоеш.