Волейболните ни национали стартират отлично участието си на европейското първенство. Селекцията на Силвано Пранди отвя Гърция с 3:0 гейма (25:22, 25:16, 25:20) в Монпелие. Във втората среща утре нашите се изправят срещу Румъния - oт 18:15 часа (пряко по БНТ 3). Румънците стартират на шампионата тази вечер с мач срещу домакина Франция. Италия и Португалия са другите отбори в групата ни. Заелите местата от първо до четвърто продължават на осминафиналите, като очакванията са България да продължи без проблем във фазата на елиминациите.

За първи път европейското първенство се провежда в четири държави - Франция, Белгия, Холандия и Словения.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

В последния момент от състава на България отпадна Розалин Пенчев поради травма. На негово място бе включен Георги Петров. Хубавата вест за националния ни тим е възстановяването на Тодор Скримов, който получи контузи в драматичния двубой с Бразилия на олимпийската квалификация във Варна преди месец. Тогава нашите изпуснаха отличен шанс да се класират за Токио 2020.

Сега "лъвовете" са съсредоточени към Европейското, в което преследват престижно класиране. Срещу Гърция нашите нямаха сериозни проблеми и заслужено победиха.

Мачът продължи точно 78 минути. За гърците това е първо участие на европейско първенство от 10 години насам.

Топреализатор в срещата стана Цветан Соколов със 17 точки (3 аса, 3 блокади). По 10 точки записаха Светослав Гоцев (1 ас, 4 блокади) и Тодор Скримов.

БЪЛГАРИЯ - ГЪРЦИЯ 3:0 (25:22, 25:16, 25:20)

ПЪРВИ ГЕЙМ
Гърците стартираха по-силно срещата, повеждайки с 5:2 след силни изяви в атаки на Никос Зупани и блокада на Атанасиос Протопсалтис. Въпреки усилията на нашите да стигнат до равенство, съперникът задържа преднината си до 10:7 след силна атака на Александрос Раптис.

"Лъвовете" съумяха да изравнят при 11:11, възползвайки се от грешки на противника. Избраниците на Силвано Пранди след това излязоха напред - 15:13. Разликата набъбна до 18:14 след мощна атака на Цветан Соколов и страхотен блок на Светослав Гоцев.

"Лъвовете" запазиха предимството си до 22:19 след атака на Тодор Скримов, след което без проблем спечелиха гейма с 25:22, като последната точка дойде след перфектна блокада на Мартин Атанасов.

ВТОРИ ГЕЙМ
Тази част започна равностойно до 5:5, след което нашите поеха контрола над играта и поведоха с 9:5 след две атаки на Мартин Атанасов и два страхотни блока на Светослав Гоцев. "Лъвовете" продължиха със силната си игра на блокада и разликата набъбна до 12:6. Впоследствие стана 17:9 след нова мощна атака и силен ас на Соколов. Преднината на "трикольорите" стана още по-убедителна - 21:12, след което "трикольорите" спокойно спечелиха и този гейм - 25:16.

ТРЕТИ ГЕЙМ
Играта отново беше равностойна в началото - 3:3, след което нашите дръпнаха с 5:3 след атака в аут на Панайотис Пелекудас и блокада на Соколов. "Лъвовете" отново започнаха да доминират, като стигнаха до 13:10 след блок на Виктор Йосифов, а след това до 17:11 при сервис на Соколов и силни изяви в атака на Скримов. Стигна се до 22:16 след нова силна атака на Мартин Атанасов. Малко след това, след отлично отиграване на Светослав Гоцев беше спечелен и този гейм - 25:20, а с това и срещата - 3:0 гейма.