Акад. Свинаров: Много хора със симптоми на К-19 го разнасят безпрепятствено заради...
"Взе се правилно решение антигенните тестове да се приравнят към PCR", казва националният консултант по клинична лаборатория
Взе се правилно решение антигенните тестове да се приравнят към PCR. Ще имаме още по-добра ориентация за броя заразени пациенти или онези, които трябва да бъдат карантинирани. Това каза за "Денят ON AIR" националният консултант по клинична лаборатория акад. проф. д-р Добрин Свинаров.
По думите му сега доста плътно антигенните тестове се доближават до PCR тестовете, които обаче си остават най-чувствителни. Трудно е също така да се каже имаме ли напредък за отриването на лекарство срещу заразата.
"Важно е, че антигенните са и значително по-евтини", посочи той.
"Генетичните и антигенните тестове са за диагностика. Първата индикация е симптоми, втората - контакт със заразен човек, но тестването трябва да стане 4-5 дни след контакта. Не можем да очакваме, че ако контактът е тази вечер, утре ще бъде отчетена заразата", обясни националният консултант по клинична лаборатория.
Проф. д-р Свинаров е на мнение, че без наличие на симптоми не се налага правенето на тестове.
"Много хора, които има симптоматика, продължават обичайните си активности и това осигурява терен на вируса - той да се разпространява. Някои от тези хора изобщо не попадат в статистиката на заразените. Когато говорим за надеждност на теста, е от голямо значение как се взима материалът и как се прави тестът. Тоест, отрицателен резултат понякога е фалшиво отрицателен, особено при направа в домашни условия.
Трудно е сам човек да въведе тампон и добре да втрие секрет от ноздрата. В самото начало са се допускали неточности в лабораториите при правенето на изследванията", допълни събеседникът.
По думите му също така със стандартните тестове най-вероятно ще "хванем" новия щам на Ковид-19.