Американски историк пред New York Times: Русия е „някъде до нас” и с нея трябва да се съобразяваме
Очакването режимът в Москва да рухне поради икономически проблеми е неразбиране как е устроена Русия
Миналата седмица бившият директор на ФБР Джеймс Коми за пореден път публично потвърди, че няма съмнения относно руската намеса в американските избори през 2016 г. Той добавил, че Русия „прави това преднамерено, с поразителни технически усилия”. Това е отправната точка на историка Стивън Коткин в публикацията Is Putin Getting What He Wanted With Trump? в американското издание New York Times.
Владимир Путин продължавал да получава удоволствие от нападенията срещу американската демокрация. И макар някои експерти да говорели за възраждането на Русия всъщност Путин „не печели” – пред него следвали поредица неуспехи.
Неговото нахлуване в Донбас направило страната му по-прозападна от 1991 г. Поддръжката на Башар Асад не донесла съществени успехи, а разходите продължавали да растат. За Венецуела заминала през 2015 г. на кредит една четвърт от руския оръжеен експорт, но миналата седмица Русия призна, че в държавния бюджет не са влезли $1 млрд.
Сенатът на САЩ дори щял да засили санкциите срещу Русия, защото трябвало „да заплати значителна цена за кибервойната срещу САЩ”. Затова в дългосрочна перспектива Русия можела изобщо да рухне.
Путин „може да бъде лекомислен” в стратегически план, ако се гледа Сирия, Украйна и Венецуела, но в тактически план, особено когато става дума за секретни операции, той е „съобразителен”.
За сигурността и световната стабилност на САЩ е необходима Русия, която се намира „вътре в световния ред”. Предприетата от президента Обама политика на изолация се провали. Намесата в изборите през 2016 г. стана драматично напомняне, че Русия е някъде близо и с нея трябва да се съобразяваме. Политиката на изчакване на „неизбежния” крах на режима поради икономически проблеми е неразбиране как е устроена Русия, пише Стивън Коткин.
Превод и редакция: БЛИЦ