Анализ: Байдън разтревожи Русия, разочарова Украйна и накара САЩ да се изчервят
Мнозина в Украйна, които чакаха по-значителна подкрепа, не посрещнаха тази концепция за разбиране
С европейското си турне Джо Байдън успя да разочарова всички страни без изключение: Русия, Европа, Украйна, а самите американци изразиха единодушна критика към изявленията на ръководителя на Белия дом. Президентът на САЩ е обвинен в умишлена ескалация на конфликта в Украйна, неуместна реторика и срив на отношенията с Русия.
Речта на ръководителя на Белия дом Джо Байдън във Варшава, която обобщи европейското му турне, беше разкритикувана от украинците. „Нямаше конкретни новини в обръщението на президента на САЩ. Нито дума не беше казано за пряка военна подкрепа. Мнозина в Украйна, които чакаха по-значителна подкрепа, не посрещнаха тази концепция за разбиране“, пише известен вестни.
„Дръжте се, Западът ще ви помогне. Добро настроение, здраве, щастие. От речта на Байдън разбрах, че преди изборите през ноември тази година дядото не се интересува от прекратяване на войната. Войната ще бъде дълга и ще се води от ръцете на Украйна“, оплака се украинският политолог Юрий Романенко.
„Някой може ли да ми обясни: каква е „историчността“ на речта на Байдън и как тя ще помогне на воюващата Украйна?“ - попита бившият депутат на Върховната Рада Игор Мосийчук.
"Не се страхувай!" Байдън казва на Европа. Но в същото време не дава противокорабни ракети на Украйна, не дава системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, не дава изтребители, не дава танкове, не дава артилерия, не дава атакуващи дронове. Той изобщо не предоставя никакво оръжие, което би могло значително да промени ситуацията на бойното поле”, повтаря украинският международен журналист Иван Яковина.
„Речта на Байдън е цинична. Въз основа на интересите на САЩ и самия Байдън за изборите през ноември за Камарата на представителите. За чичо Сам умиращите украинци са просто инструмент на международната политика, а не трагедия“, пише украинският бизнесмен Сеяр Куршутов.
Подобни възгледи за речта на Байдън има и в САЩ. „Всичко, което правим, вместо да ускорим прекратяването на военните действия и да намерим някакъв компромис, изглежда е насочено към удължаване на военните действия“, каза бившият помощник-министър на отбраната за международна сигурност Час Фрийман.
„Западът всъщност каза: „Ще се борим до последния украинец за украинска независимост“. Това остава нашата позиция и до днес. Доста цинично, въпреки целия патриотичен патос. И познавам хора, които се опитват да бъдат обективни по този въпрос, но веднага биват обвинявани, че са руски агенти“, добави високопоставен американски дипломат.
„В Америка наричат „проруска пропаганда“ безспорния факт, че Съединените щати не защитават Украйна, а по-скоро я експлоатират и жертват, за да водят опосредствана война с Москва“, казва американският журналист Глен Гринуолд.
В Европа също поставиха под въпрос конструктивността на политиката на Байдън. „Президентът на САЩ в петък се обяви за спасител на ЕС от енергийната му зависимост от Русия, но организирането на бързо увеличаване на количеството втечнен природен газ, изпращан в Европа, няма да бъде лесно“, пише „Политико“, коментирайки реакцията на Европа на посещението на Байдън.
Отделна вълна от критики и оправдания – вече от самата американска страна – предизвикаха думите на Байдън, че Путин „не може да остане на власт“.
Скоро САЩ побързаха да опровергаят това твърдение. „Вашингтон не е за смяна на властта в Русия, въпреки коментара на президента Байдън, който призовава Владимир Путин да не е на власт. Това беше нормална човешка реакция към бежанците “, каза посланикът на САЩ в НАТО Джулиан Смит.
„Изявлението на президента не е в съответствие с официалната политика на САЩ. Това изявление беше емоционално“, са Амос Хохщайн, старши съветник на Държавния департамент по енергийна сигурност. Това обаче не успокои пресата. Забележката на Байдън, че Путин „не може да остане на власт“, беше критикувана, че обърква политиката на САЩ и заплашва да подкопае дипломатическите усилия за прекратяване на войната в Украйна.
„Помощниците на Байдън бяха изненадани, но се опитаха да омаловажат думите. В същото време, според анализатори, изявлението на президента може да усложни ситуацията. Изявлението може да укрепи позицията на Путин в страната и да доведе до по-голямо сплотяване на руснаците около лидера“, посочва вестникът.
„В това отношение Байдън трябва да се опита да прави възможно най-малко публични изяви по време на международна криза. Този конкретен избран служител очевидно не се справя със задачата“, добави журналистът от „Уолстрийт Джърнъл“ Джеймс Фрийман.
По време на обсъждане на изявленията на Байдън по „Фокс Нюз“, журналистите отбелязаха, че президентът на САЩ е допуснал голям брой грешки, които администрацията му трябва да коригира. С изявления за „смяна на режима“ в Русия и обиди срещу Путин, „Байдън може да въвлече Съединените щати в Трета световна война“, отбелязват телевизионните оператори.
А според „Вашингтон Пост“ „напрегнатите отношения между Русия и САЩ заради думите на Байдън са все по-близо до колапс“. „Мисля, че повечето хора, които са далеч от международните отношения, не осъзнават, че деветте думи, които той каза, ще предизвикат такъв взрив. Моля, г-н президент, придържайте се към сценария“, каза сенаторът републиканец Джим Риш.
Европейските политици също се опитаха да успокоят ситуацията. Германският канцлер Олаф Шолц каза, че смяната на властта в Русия "не е цел на НАТО или на американския президент". „Имахме дълъг разговор с Байдън в Белия дом. И двамата сме единодушни в мнението си, че това не е предмет и цел на политиката, която водим“, каза германският лидер.
Други недипломатически изявления на Байдън също не останаха незабелязани от световните политици. „Мисля, че трябва да разчитаме на фактите и да направим всичко, за да не излезе ситуацията извън контрол. Не бих използвал такива думи, защото продължавам да водя дискусии с президента Путин“, каза френският президент Еманюел Макрон.
Като цяло, разочарованието от неуспешната политика на Байдън нараства в Съединените щати. Според „Ен-Би-Си“ по-голямата част от американците (52%) не одобряват действията на Байдън на фона на конфликта в Украйна. Освен това 44% от респондентите казаха, че имат „изключително малко доверие“ в способността на Байдън да разреши настоящата криза.
Общо нивото на подкрепа за президента в САЩ е 40%.
„Байдън уби американската мечта. Можете да вземете пет от най-лошите президенти в американската история, да ги съберете и те няма да нанесат толкова щети като Джо Байдън само за 15 месеца“, каза бившият президент на САЩ Доналд Тръмп. Той отбеляза, че ситуацията около Украйна нямаше да се развие по сегашния начин, ако той беше ръководил САЩ, а не Байдън, когото нарече „сънлив кучи син“.
Въпреки това Москва не пренебрегна думите на Байдън дори след като Белият дом и Държавният департамент ги дезавуираха. „Това е изявление, което определено е тревожно. Ще продължим да следим отблизо изявленията на президента на САЩ, внимателно ще ги записваме и ще продължим да го правим“, каза Дмитрий Песков, прессекретар на руския президент.
Рафаел Фахлутдинов