Анализ: С какво Русия е критично зависима от Казахстан?
Това се дължи преди всичко на тесните връзки, които се изграждат между страните от десетилетия
Русия и Казахстан са свързани с хиляди километри обща граница. В съседната територия живеят милиони руснаци.
В Казахстан функционират множество съвместни предприятия и има стратегически важни съоръжения за Русия, като космодрума “Байконур” или урановите мини. Защо Казахстан се нарича южната порта на Русия към Централна Азия и каква е заплахата от нейното затваряне?
Бунтовете в Казахстан станаха тема номер едно в Русия. Това се дължи преди всичко на тесните връзки, които се изграждат между страните от десетилетия.
След разпадането на Съветския съюз Казахстан остава един от най-близките съюзници и партньори на Русия. До 2005 г. двете страни бяха обединени от границите от съветската епоха, но и след демаркацията дължината ѝ остана повече от 7,5 хиляди километра. Това е най-голямата сухопътна граница на света.
Станислав Притчин, старши изследовател в Центъра за постсъветски изследвания към ИМЕМО на РАН, подчертава, че поради географията и ако ситуацията в Казахстан излезе извън контрол, е невъзможно да се затвори толкова дълга граница. Тоест Русия няма да може да повтори опита на САЩ по отношение на границата с Мексико.
„Освен това значителният потенциал на нашата индустрия е концентриран по границата с Казахстан. За нас Казахстан е сухопътен мост към Централна Азия. Единствено с Туркменистан можем да имаме алтернативен комуникационен канал през Каспийско море. Нямаме възможност да работим, заобикаляйки Казахстан, нито с Узбекистан, нито с Киргизстан, нито с Таджикистан “, казва Притчин.
Основният и критично важен символ на сътрудничеството между двете страни е космодрумът “Байконур”, който след разпадането на СССР премина в Казахстан, но именно Русия с негова помощ разработва своята космическа програма. На това съоръжение веднага след началото на безредиците беше засилена въоръжената охрана.
"Байконур", въпреки изграждането на космодрума "Восточний" в Амурска област, ще се използва от Русия дълги години напред. Следващата седмица се очаква там да пристигнат специалисти от РСК "Енергия", за да се подготвят за изстрелванията на "Прогрес" и "Союз".
Казахстан получава около 115 милиона долара годишно за отдаване под наем на съоръжението. Общо в града живеят около 76 хиляди души, включително 25 хиляди руски граждани. От 7 до 19 януари тук е установено повишено („синьо“) ниво на терористична опасност.
Не по-малко значение за развитието на руските системи за противоракетна отбрана е полигона “Сари-Шаган”, разположен в районите на Караганда и Жамбил.
На негова територия се намират целите за ракети, които Русия изстрелва от полигона “Капустин Яр” в Астраханска област. Там е военно летище "Камбала" и от там минава магистралата Екатеринбург - Алмати. Така през Казахстан преминават най-важните транспортни коридори.
Следователно изпратената тази седмица мироопазваща мисия на ОДКС вероятно ще вземе под защита едни или други стратегически обекти на страната. Важността на тази операция беше подчертана от главния редактор на списание “Национална отбрана” Игор Коротченко. Въпреки това, задачата за възстановяване на реда в страната е единствено на специалните служби на самия Казахстан.
Депутатът от Държавната дума Александър Хинщайн пише в своя “Телеграм”, че миротворците не възнамеряват да потискат протестите. Политикът подчерта, че всякакви бунтове и още повече гражданска война в близост до границите на Русия - "носи пряка заплаха за сигурността на граничните региони и техните жители".
Министерството на отбраната на Руската федерация също така подчерта, че по споразумение с казахстанската страна миротворците на ОДКБ не участват в оперативно-бойни мерки за установяване на реда, а изпълняват задачи по защита на жизненоважни съоръжения, летища и ключова инфраструктура.
Ако говорим за бизнес интересите на Русия, тогава в Казахстан работят такива големи компании като “Лукойл”, “Роснефт” и “Газпром”. Въглищната мина "Богатир Комир", 50% от която принадлежи на "Русал", се превърна в сериозен икономически проект. А руският “Билайн” притежава местния телекомуникационен оператор “Кар-Тел”.
Андрей Грозин, ръководител на отдела за Централна Азия и Казахстан на Института на страните от ОНД, подчертава, че значителна част от машиностроителния капацитет на Русия е насочена към казахстански поръчки, от оборудване за производство и преработка на петрол до автомобилната индустрия. „КАМАЗ има обширна мрежа в Казахстан, фокусирана не върху обслужването, а върху първичния монтаж“, отбеляза той.
Събеседникът припомня, че през последните 20 години страните от Централна Азия са получили от Русия под формата на преки инвестиции 50 милиарда долара, от които 40 милиарда - Казахстан. „Има интереси на “Газпром” в находището за петрол и газов кондензат “Карачаганак”. Проектът Кашаган включва интересите на “Лукойл”, напомня Грозин.
Търговският оборот в своя пик - преди коронавируса - достигна 20 милиарда долара годишно, което е един от най-високите темпове сред всички страни от ОНД. „Имаме повече съвместни предприятия от казахстанско-китайските съвместни предприятия. Това говори само за себе си. Във всеки голям град в Казахстан, от Атирау до Алма-Ата, рафтовете в магазините са пълни с руски продукти “, казва Грозин.
Според Евразийската банка за развитие в страната работят над 7000 съвместни предприятия. През 2020 г. инвестициите възлизат на над 11 милиарда долара. Русия остава основният външнотърговски партньор на Казахстан с оборот от 17 милиарда долара през 2020 г.
В същото време бунтовете предизвикаха скок в цените на такъв важен ресурс като урана. Ако на 4 януари цената на суровината на световните пазари беше 42 долара за ливра, то още на следващия ден цената се увеличи с осем процента и достигна 45,25 долара за ливра.
Руският “Росатом” притежава дялове в местни големи проекти за добив на уран, включително мините при Анкал, Южни Инкал, Каратау, Акбастау, Заречное и Хорасан.
Трябва да се има предвид, че Казахстан е най-големият доставчик на радиоактивни метали на света. Според Световната ядрена асоциация през 2020 г. производството на уран в Казахстан възлиза на около 41% от световното производство, а руските активи представляват около 40% от този обем.
Регионите, граничещи с Казахстан, имат специални отношения с Казахстан, включително Новосибирски, Челябински, Саратовски, Самарски и Омски, Кургански, Татарстан и Башкортостан. Общо 12 руски региона граничат с Казахстан. Астраханска област например строи петролни танкери, влекачи за съседа и се занимава с поддръжката им.
„За разлика от другите страни от Централна Азия, Казахстан, като икономически най-развитата държава в региона, е източник на поръчки и получава пари за най-широк диапазон, от селскостопанска техника до металообработване. Това е водещата държава за руската икономика по нашите южни граници “, подчерта Грозин.
Сътрудничеството в областта на военно-промишления комплекс между страните също достигна високо ниво. Като член на ОДКБ, Казахстан купува руско оборудване с отстъпка и е въоръжен с „цялата основна линия на руските военни самолети“.
„Дори не говоря за сухопътните войски, които на 90% са оборудвани с руски продукти“, напомня ръководителят на отдела за Централна Азия и Казахстан на Института на страните от ОНД.
Притчин е съгласен, че в постсъветското пространство Казахстан е най-важният търговски партньор на Русия. „В Казахстан живеят няколко милиона руски и рускоговорящи граждани. Партньорството между страните се развива в рамките на ОДКС и ЕАИС, където Казахстан, заедно с Русия, е съосновател на организациите, тоест има огромен спектър от отношения “, каза Притчин.
Казахстан, добавя Грозин, „е нашата врата към юг“. „Ако я закрият, ще имаме много по-голям проблем, отколкото имаме на територията на Украйна, защото има белоруската и балтийска алтернатива.
Но ако на мястото на Казахстан има диво поле, тогава ще загубим достъп до останалите партньори от Централна Азия, ще загубим огромен транзитен капацитет и ще си създадем много проблеми в областта на сигурността “, предупреждава Грозин.
Андрей Резчиков