Анализ: Ще замени ли Ердоган С-400 за милиардите на Тръмп

Президентът на САЩ предложи на турския си колега търговска сделка на стойност...

В навечерието на срещата “на четири очи” на Доналд Тръмп и Тайип Ердоган от Белия дом Анкара отново започна да получава обещания за светли военни перспективи и безоблачно икономическо бъдеще. Условието, както и преди, е само едно - да се изоставят руските системи за ПВО С-400.

Какво ще избере Ердоган в тази ситуация - 100 милиарда долара и посрамване или надеждност на границите и приятелство с Русия?

Президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган търговска сделка на стойност 100 милиарда долара и „обиколно решение“ при разрешаване на ситуацията със санкциите заради закупуването на руските системи за ПВО С-400.

Така във всеки случай е според източници на The Washington Post, цитиран от "Поглед инфо". Според тяхната информация, Тръмп е изпратил на Ердоган писмо със съответните предложения миналата седмица. Настоящата публикация се появи преди посещението на Ердоган във Вашингтон в сряда.

Според един от източниците на изданието, Белият дом се опитва да убеди Турция да се откаже от въвеждането в експлоатация на вече закупените от Русия С-400, така че тези системи за противовъздушна отбрана да не встъпват в дежурство и по този начин да не получат достъп до комуникационните системи и защитата на американските изтребители F-35.

Източникът на Washington Post е частично потвърден от неназован представител на администрацията на Вашингтон.

Източникът заяви, че Съединените щати „са обяснили на Турция какви са предпочитаните начини за разбирателство“ около руските системи за противовъздушна отбрана и участието на Анкара в програмата за създаване на F-35. Тръмп и Ердоган във "всичките си контакти и разговори са много откровени за това как най-добре да разрешат тази ситуация", заяви служителят на Белия дом.

Според него Анкара може да очаква "огромни ползи" от участието в създаването на F-35. „Но за да постигнем това, ние, като съюзници трябва да разрешим проблема със С-400. Човек трябва да направи крачка и едва след това вторият, за да се срещнат“, добави висшият американски служител.

Обърнете внимание, малко преди пътуването си до Тръмп Ердоган даде да се разбере: в дългия пазарлък между Анкара и Вашингтон той може да направи крачка насреща.

Турският лидер възнамерява да обсъди с Тръмп и F-35, и доставката до Турция на американските зенитно-ракетни системи „Пейтриът“. Освен това Ердоган заяви, че Анкара е готова да разгледа предложението за закупуването на “Пейтриът”, ако “условията са подходящи”.

Турската страна отбелязва, че такава покупка не се е извършила навреме, просто защото САЩ не са сключили сделка с Турция, след което Анкара е започнала да търси алтернативни варианти.

В началото на ноември Анкара се опита да флиртува както с Москва, така и с Вашингтон по въпросите на военно-техническото сътрудничество. Единият ден Турция постави под въпрос доставката на втората партида системи за ПВО и призова САЩ да обсъдят продажбата на изтребители F-35.

Тогава експертите отбелязаха, че по този начин президентът Ердоган играе на противоречията на двете страни, които са принудени да се примирят с това.

От своя страна Тръмп се опита да използва и морков, и тояга. В края на октомври американският президент обеща, че Турция ще плати скъпо за закупуването на С-400 от Русия и за "произвола" в Сирия, с което Тръмп има предвид турската военна операция.

Изпълнението на тези обещания беше одобрението от Конгреса на САЩ за налагането на санкции, засягащи не само турския министър на отбраната Хулуси Акар, но и самия президент Тайип Ердоган.

Камарата на представителите на Конгреса одобри най-болезненото решение за Турция, което САЩ не решаваха много години - признаването на арменския геноцид в Османската империя.

А в края на септември Тръмп обеща на Ердоган „планини от злато“ - връщане към програмата F-35, доставките на оръжия и петкратното увеличение на обемите на търговия.

От Турция се иска някаква дреболийка - да не активира комплексите С-400, закупени от Москва. Сега, в навечерието на пристигането на турския лидер, Вашингтон отново пусна "моркова".

“Междувременно Русия предсрочно приключи доставката на всички компоненти на С-400 в Турция в съответствие със споразумението. Турция обаче заяви, че доставката на втората партида може да бъде извършена по-късно от графика.

Ердоган активно ще играе по предложението на Белия дом да откаже въвеждането в експлоатация на вече закупените от Русия С-400” припомня Фьодор Лукянов, председател на Съвета по външна и отбранителна политика.

„Той изпълни задълженията си към Русия, придоби системата за ПВО С-400. Тогава какво да прави с нея е негова работа. Може ли просто да ги складира някъде и да не ги пипа?

Това би било доста странно, но все пак. Мисля, че тук играта ще се играе не толкова от Тръмп, защото той не е експерт по тези въпроси, а по линия на американската и турската армия. Това е сериозен въпрос за съюзниците на Съединените щати и НАТО, така че ще има доста съществен пазарлък“, каза експертът.

Владимир Блохин, експерт в Центъра за изследвания на сигурността на Руската академия на науките, напротив, смята, че за Ердоган няма място за маневриране със С-400. „Ще бъде трудно за турския лидер да отстъпи и да поеме отново към САЩ.

За него това ще бъде загуба на имидж - той се съгласява да си сътрудничи с Москва, след което се отдръпва назад. При такива обстоятелства малко хора биха искали да си сътрудничат с Турция”, заяви Блохин.

И като цяло за Ердоган връщането към тясно сътрудничество със САЩ е невъзможно, смята Блохин. Анкара няма да забрави как Конгресът призна арменския геноцид и "в допълнение, никой не забрави думите на Тръмп за възможността за унищожаване на турската икономика".

„Държавният секретар Майк Помпео заплаши с превантивен удар срещу Турция за операция срещу кюрдите в Северна Сирия. При тези условия как Ердоган може да сключи сделки със САЩ? “, пита Блохин.

Тръмп, разбира се, по обичайния си начин ще прокара сделката, смята експертът. „Моделът на поведение на администрацията на Тръмп е добре известен и разбираем - САЩ нажежават ситуацията, за да принудят противника да седне на масата за преговори.

Този доказан модел сме виждали и с Иран, и със Северна Корея, и с Венецуела, и с други. Следващата стъпка е, ако натискът не проработи, Тръмп да омекне и да предложи преференции”, допълва Блохин.

В разбирането на американците сега би било правилно Турция да се държи в линиите на политиката на САЩ, подчерта експертът. За целта американският лидер ще се опита да изиграе „кюрдската карта“ и да обещае пари при преговорите между Тръмп и Ердоган.

Но всички предишни американски действия тласкаха Анкара към Москва, припомня експерт от Центъра за изследвания на сигурността на Руската академия на науките.

„Турция е наясно, че в действителност Западът не може да предложи специални предпочитания. Турция днес е само гайка в американската военна машина, наречена НАТО.

Нито амбициите на Ердоган, нито историческите амбиции на Турция са съвместими с грубата логика на Алианса. На Турция ѝ е писнало да крие и се опитва да се интегрира в западния модел. Ами не я приемат.

Плюс това трябва да вземем предвид отслабването на американското влияние в Близкия изток “, констатира Владимир Блохин.

Следователно, днес Турция не просто гледа към Запада, а действа на всички вектори, сочи източникът, разширявайки политиката си и към Русия, и към Китай. Очевидно укрепването на отношенията с Русия е опит на Турция да увеличи политическата си субективност в отношенията с Вашингтон.

„В това отношение не мисля, че преговорите между Тръмп и Ердоган ще бъдат лесни и че те бързо могат да решат нещо. Освен това турският лидер заяви, че след среща с Тръмп ще разговаря с Владимир Путин.

Тоест, от една страна, това е послание, че все пак ще синхронизират действията си с Москва, че следвоенното устройство на Сирия ще продължи, независимо какво.

И от друга страна, без значение как приключват преговорите, руските системи С-400 в Турция няма да бъдат върнати обратно”, обобщава Блохин.

Превод: В.Сергеев