Анализатори разкриха до какво ще доведе посещението на Петков в Скопие
Протегнатата ръка за диалог от София към Скопие е възможно скоро да даде резултат, смята Филип Димитров
Посещението на Кирил Петков в Скопие остава на 18 януари, съобщиха от правителствената пресслужба. Визитата е възможна след падането на карантината на премиера след получения отрицателен PCR тест.
Днес се навършват и 30 години откакто България признава независимостта на Македония. Знак за какво е посещението на премиера в Скопие?
Готовност за диалог и знак, че вратата за преговори не е затворена. Това според анализаторите се крие в решението на премиера да посети РСМ.
"Основното послание е България да покаже е проактивната страна. Това послание не е само към гражданите на Северна Македония, но това е послание и към нашите евроатлантически партньори.
Друг е въпросът, че от гледна точка на дипломация наистина тези възражения срещу нашето посещение там на този етап са основателни дотолколква, доколкото не България има проблем със Северна Македония. Тя желае да стане член на ЕС", смята доц. Спас Ташев.
Според анализаторите визитата на премиера в западната ни съседка има чисто дипломатически характер. От посещението не се очакват промени или драстичен завой в позицията на страната ни спрямо еврочленстовото на Скопие.
"Няма да има излизане извън рамките на решението, което беше заложено от КСНС. Там има параграф за активизиране на диалога от взаимен интерес", изтъкна доц. Ташев.
Премиерът Кирил Петков отива в РСМ по повод 30-ата годишнина от признаването на независимата македонска държава от България. Решението страната ни първа да признае новопоявилата се държава е на бившия премиер Филип Димитров.
"Думата Македония за България има специфично значение. В този момент имаше една обща нагласа, хората не бяха изненадани", посочи пред България Он Ер бившият лидер на СДС и настоящ конституционен съдия.
Протегнатата ръка за диалог от София към Скопие е възможно скоро да даде резултат, допълва Филип Димитров.
"Очевидно има да се извърши дълъг път за омекотяване на страстите", категоричен е той.
Очакванията от новото правителство на Северна Македония са да работи по активно за изчистване на споровете с България.