Анализаторът Кючуков обясни защо визитата на Зеленски в София променя на 180 градуса позицията ни за войната
Според него това е знак, че България става "ястреб" на НАТО и се присъединява към страни като Полша и балтийските държави, за които решението на конфликта може да бъде единствено военно
"Създава се впечатление, че визитата на Володимир Зеленски е по-важна за България, отколкото за Украйна. Оставаме с впечатление, че те се нуждаят от нашата помощ, а че България има нужда от украинско легитимиране, което в известна степен е израз и на вътрешнополитически комплекси и опити за международно профилиране на някои български политици".
С тази констатация започна анализа си пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи.
По думите му това е важно посещение, защото става дума за визита на президент на страна, която е във война.
"България не може да бъде неутрална по отношение на войната в Украйна! Първо, защото там има чужда инвазия, на Русия. Второ, защото страната ни е член на ЕС и НАТО", коментира той и уточни, че България не би следвало да бъде и пасивна, а да отстоява в ЕС и НАТО свои позиции, свързани с националните ни интереси:
"За мен това е преди всичко свързано с деескалация на конфликта, прекратяване на военните действия и прехвърляне на този конфликт от военното в политическото русло".
Според Кючуков е очевидно и достатъчно еднозначно, че става дума за война, която се води в Украйна, но и че "тази война е вече част от един по-широк геополитически конфликт, който включва Русия - от една страна, а от друга - всичко, което се нарича Запад, т.е. ЕС и НАТО".
Любомир Кючуков посочи, че резултатите от посещението на Володимир Зеленски в международен план е сигнал за препозициониране на България от групата на Германия и Франция, които виждат политическото решение като краен изход на конфликта, и се присъединява към страни като Полша и балтийските държави, за които решението може да бъде единствено военно:
"Във вътрешен план се придава допълнителна плътност на усещането, че в това управление външната политика постепенно се придвижва от Министерството на външните работи към Министерството на отбраната. Това е една общоевропейска тенденция, където сигурността е тази тема, която доминира политиката и определя абсолютно всички политически решения във всички сфери".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук