Анализаторът Кючуков очерта два сценария пред Украйна през 2024 г.
Може да се очаква спиране на бойните действия в страната, но това не означава край на войната
Под знака на европейските избори ще бъде 2024 г. за Европейския съюз и те ще окажат влияние върху постигането на съгласие в Съюза.
“Предстои дебат за намиране на баланси в ЕС - за националното и наднационалното, както и посоката на развитие на ЕС”, коментира дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, предава БНР.
“Процесите се катализират и от решението за започване на преговори с Украйна за членство. Промените засягат всички сфери, започвайки от ценности, фундаментът на Съюза, който определя насоката на развитие като геополитически съюз, както бе посочено в Гранада, октомври 2023 г. А разширяването към Украйна бе определено като геополитическа инвестиция“, каза дипломатът.
Той допълни, че се обсъжда намаляване на броя на еврокомисарите и намаляване на евродепутати с приемането на нови членове. И припомни, че външната политика и фискалната на ЕС изискват пълно съгласие.
“Приемането на страна като Украйна означава рязка промяна в разпределението на европейските средства. Според сегашните правила страната трябва да получи 1/6 от целия бюджет от два фонда”, каза Любомир Кючуков.
2024-та година започва с председателството на Белгия, а втората половина на годината то се поема от Унгария. И двете председателства ще са под знака на изборния цикъл и формирането на новата еврокомисия.
Дипломатът прогнозира спиране на бойните действия между Русия и Украйна, но това според него не означава край на войната и ще има сериозна динамика през годината.
“След неуспеха на украинската контраофанзива през 2023 има два варианта – повече оръжие с подвариант много повече оръжие, което означава ескалация и повече жертви. Вторият вариант е прехвърляне на конфликта в политическото русло, но и двата варианта водят до един и същи вариант - замразяване на конфликта”, смята Кючуков.
И допълни, че политическото замразяване не означава мир и примирие, а спиране на бойните действия.
“Подобно развитие изглежда вероятно и въпросът е - не дали, а кога и как да се прекратят военните действия. Разбира се, колкото може по-бързо с по-малко жертви”, каза Кючуков.
Той коментира и конфликта в Ивицата Газа. Според него с всеки изминал ден се затвърждават 2 тенденции – победа за Израел на фона на огромна хуманитарна криза. Оптимистичен развой би било оттук нататък, ако войната и жертвите заставят ангажираните страни – Израел, Палестина и САЩ да намерят път за осъществяване на решение със 75-годишна давност, признаване на независимостта на Палестина, призната от 138 държави.
“По-реалистичният сценарий е нови и нови войни през следващите години и радикализацията ще нараства”, коментира дипломатът.
Президенски избори предстоят в САЩ и Русия, а Кючуков смята, че е трудно да се промени ситуацията в Русия.
“Ако има недоволство, то е от така очакваните и обещавани победи. Мисля, че от там не може да се очаква нещо по-различно, от това което наблюдавахме досега”, прогнозира Кючуков.
При смяната на обитателя на Белия дом ще се променят не целите, а инструментариума. Вече тече осмисляне и предизвикателство към американското лидерство. САЩ се опитват за избегнат участие от военните конфликти и да минимизират рисковете от тях.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук