Анализаторът Кючуков постави САЩ в ъгъла заради войната в Газа, мир само при този сценарий

Споразумението за 4-дневното примирие и размяна на заложници е крачка напред, епизод, който може да бъде повтарян при нужда, допълни той

Временното примирие между Израел и „Хамас“, заложническата криза с отвлечения кораб и влизането на България в Шенген коментираха Милен Керемедчиев, бивш зам.-вътрешен министър, и Любомир Кючуков, дипломат и бивш зам.-министър на вътрешните работи, в студиото на „Твоят ден“ по NOVA NEWS.

Керемедчиев смята, че примирието е по-скоро е положителна точка за „Хамас“, защото световното обществено мнение е по-скоро съпричастно с народа на Палестина, така че заложниците са негатив за цялата политика, която води организацията в този конфликт.

Кючуков е на мнение, че трайно примирие може да се постигне с формиране на две държави, но пътят до него е неясен.

Той каза, че ролята на САЩ е голяма и трудна, тъй като те подкрепят Израел и в същото време не искат да бъдат въвлечени в конфликта.

Споразумението за 4-дневното примирие и размяна на заложници е крачка напред, епизод, който може да бъде повтарян при нужда, допълни Кючуков.

Той е на мнение, че посещението на Денков в Израел не е помогнало на заложниците с български произход. Нарасна агресивността на крайните сили в арабския свят, например хутите, които отвлякоха кораба, посочи той.

Керемедчиев коментира, че екипажът на отвлечения от хутите кораб в момента не са в опасност за живота и здравето си. Българските заложници са единствените от държава член на ЕС, посочи той.

Политикът е на мнение, че България трябва да използва и механизми на европейските институции, тъй като с хутите трудно може да се преговаря. По негови думи Иран може да подпомогне разговора с тях.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук