АП: Русия и Турция могат да влязат в „пряк, сериозен конфликт“

Увеличаването на боевете увеличи шансовете за нова насилствена и дестабилизираща военна зона в Близкия изток

Офанзивата на бунтовниците в Сирия рискува да въвлече Турция в конфликт с Русия, пише АП.

Подкрепяните от Турция бунтовници, водени от ислямистката групировка Хаят Тахрир ал Шам, започнаха офанзива миналата седмица. Те поеха контрола над град Алепо и цялата провинция Идлиб, разположена на юг от Алепо. Сега бунтовническите сили напредват още по на юг, към Хама.

Турски официални лица казаха, че през последните седмици е била планирана ограничена офанзива на бунтовническите сили, за да спрат атаките на правителствените сили, но тя се разшири, когато те започнаха да отстъпват.

Ройтерс, позовавайки се на сирийската опозиция, също съобщи на 30 ноември, че зелена светлина за офанзивата е дадена от Турция, която подкрепя бунтовниците.

Въпреки това представителят на Министерството на външните работи на републиката Онджу Кечели каза, че Анкара се стреми да избегне нежелана ескалация на напрежението в региона.

„Увеличаването на боевете увеличи шансовете за нова насилствена и дестабилизираща военна зона в Близкия изток, докато Израел се бори с Хамас в Газа и Хизбула в Ливан...

Това също рискува да въвлече Русия и Турция – всяка от които има свои собствени интереси, които трябва да защитава в Сирия – в пряк, насилствен конфликт една срещу друга“, пише АП.

Иранският външен министър Абас Арагчи по време на посещение в Дамаск увери сирийския президент Башар ал-Асад, че Техеран е готов да подкрепи страната в контранастъпление. Кралят на Йордания Абдула II и президентът на ОАЕ шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян също изразиха подкрепата си.

Сирия "е в състояние да унищожи терористите с помощта на своите приятели и съюзници" на фона на офанзива на бунтовниците в северната част на страната, каза президентът Башар Асад в телефонен разговор с лидера на ОАЕ.

Руските сили помагат на сирийската армия да отблъсне атаките на бунтовниците в провинциите Алепо, Идлиб и Хама, съобщи Центърът за помирение на враждуващите страни в републиката на руското министерство на отбраната.

На 1 декември ведомството съобщи, че в рамките на 24 часа са били нанесени удари „по места, където са натрупани бойци и оборудване, складове за боеприпаси и оръжия, позиции на MLRS и артилерия, командни пунктове“ в Сирия, което е довело до унищожаването на най-малко 320 бойци и 63 единици автомобилна и бронирана техника.

Според Bloomberg внезапната ескалация на ситуацията в Сирия е настъпила, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви планове за създаване на зона за сигурност по границата със Сирия, отблъсквайки кюрдските сили.

Според източници на Bloomberg Турция е предложила на САЩ да поеме борбата срещу терористичната организация "Ислямска държава" в Сирия, ако Вашингтон изтегли войските си и спре военната подкрепа за кюрдите.

Съединените щати отреждат важна роля на кюрдите в победата и предотвратяването на възраждането на Ислямска държава в Сирия, посочва Bloomberg. Вашингтон все още не е отговорил на предложението на Анкара, съобщава агенцията.

Руският външен министър Сергей Лавров обсъди ескалацията в Сирия с колегите си от Турция и Иран Хакан Фидан и Абас Аракчи.

Последният обвини САЩ в подкрепа на терористични групи. В същото време през 2020 г., малко преди сключването на споразумението за прекратяване на огъня, руски държавни агенции писаха, че Турция е доставяла на бойци, включително тези от HTS, военно оборудване и униформи на турските войски.

Сега Анкара казва, че не участва в боевете, но взема предпазни мерки.

Русия и Турция вече се оказаха в конфликтни ситуации след избухването на гражданската война в Сирия, където Русия от самото начало оказа подкрепа на президента Башар Асад, а Турция - въоръжената опозиция. През 2015 г. отношенията между Русия и Турция се влошиха след турска атака срещу руски Су-24.

Тогава турски F-16 свалиха руски самолет под претекст, че нарушава въздушната граница. Командирът на екипажа загина при катастрофата на Су-24. Навигаторът беше спасен. Руското министерство на отбраната подчерта, че Су-24 е бил над територията на Сирия, където е изпълнявал задачи в рамките на антитерористичната операция.

През юни 2016 г. Ердоган изпрати извинително писмо до президента Владимир Путин, след което те обсъдиха възстановяването на отношенията по време на телефонни разговори.

През януари 2017 г. руските ВКС проведоха първата съвместна операция с Турция срещу бойци в Сирия. През лятото на същата година турският лидер обяви подписването на документи с Русия за доставка на зенитно-ракетни системи С-400. 

Превод и редакция: БЛИЦ