Астроном разкри истинската причина за червения феномен в небето ни, видян за последно през 1954 г.
Тя уточни, че не е правилно да наричаме това сияние полярно, защото... в момента не се намираме на полюса
Необичайно за нашите географски ширини червено северно сияние успяха да наблюдават в неделя вечерта голяма част от българите, включително и в района на Варна.
Обичайно, полярното северно сияние е привилегия за наблюдение на хората в Скандинавието, северните части на Канада, Гренландия, Съединените щати и въобще всички, които живеят близо и отвъд Арктическия кръг.
В България до момента единствените данни за подобно сияние са от 1954 г., но няма снимки.
Освен в България, сиянието е наблюдавано още е райони на Унгария, Румъния, Украйна и още няколко страни от Източна Европа.
Освен, че е необичайно подобно явление за България, рядко срещан е и цветът му – наситено кървавочервено.
Причината за цвета е ... кислородът в атмосферата, посочва 16-годишната Калина Цонева, която е сред младите надежди в астрономията и един от кръжочниците в Обсерваторията във Варна вече осма година. Калина е участник в подборите за Националния отбор по астрономия, а от тази учебна година тя е част и от ученическото предаване на Радио Варна "Свободен час".
"Наблюдаваме това явление заради усилената слънчева активност, понеже имаше изхвърляне на плазма от слънчевата корона на 3 ноември, която този път е насочена в посоката на Земята. Това предизвиква т. нар. "магнитна буря", което е просто промяна в магнитното поле на Земята на някои места", поясни Калина Цонева.
Тя уточни, че не е правилно да наричаме това сияние полярно, защото... в момента не се намираме на полюса.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук