Aydinlik Gazetesi: Ще стане ли Тбилиси новият Киев?
В грузинската столица напрежението между привържениците на ЕС и правителството ескалира, има улични сблъсъци
Съединените щати и Европейският съюз подклаждат антиправителствени протести в Тбилиси по подобие на Киевския майдан, пише турският вестник Aydınlık. Но Грузия не е Украйна и там този сценарий няма да работи: законно избраната власт не се поддава на натиск.
В грузинската столица напрежението между привържениците на ЕС и правителството ескалира, има улични сблъсъци. САЩ прекратиха партньорството си с Грузия. Президентът на страната заяви, че няма да напусне поста си, докато не бъде избран "легитимен" парламент.
Премиерът на Грузия обвини ЕС, че превръща преговорите за членство в изнудване.
Протестите в Тбилиси в подкрепа на европейския курс на Грузия продължиха и през уикенда. Демонстрантите обградиха парламента и се опитаха да подпалят сградата с фойерверки. Преди това в района бяха издигнати барикади и имаше ожесточени сблъсъци с полицията. По време на инцидентите, продължили три дни, са задържани над 250 души, сред които и чужденци.
Вашингтон е бесен
Протестиращите са недоволни от решението на правителството да замрази преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър каза в събота, 30 ноември: „Ние осъждаме използването на прекомерна сила срещу грузинците, упражняващи правото си на протест, и преустановяваме нашето стратегическо партньорство с Грузия.“
Според него решението на управляващата партия „Грузинска мечта“ е „предателство към конституцията на Грузия“. Франция също наля масло в огъня, като заяви: „Хората имат право на мирен протест“.
Залепих се за стола
Насилствените действия в Тбилиси се подкрепят от Запада, коалиция, съставена от опозиционни партии, както и от проевропейския президент Саломе Зурабишвили, която нарича сегашното правителство „нелегитимно“.
Зурабишвили трябва да напусне поста си този месец, но в събота, 30 ноември, президентът обяви, че няма да го направи, отбелязвайки: „Аз оставам ваш президент! Няма легитимен парламент, който да избере нов президент важат, докато има легитимен парламент, който да избере моя приемник."
Родената във Франция Зурабишвили, която преди това беше кариерен дипломат в Париж и получи грузинско гражданство на 50-годишна възраст, описа резултатите от изборите в страната като операция в „руски стил“ и каза, че Грузинската мечта насочва страната към Москва и далеч от ЕС.
В същото време президентът призова за масови протести.
Според конституцията на Грузия президентът на страната се избира от избирателна колегия от 300 души. От тях половината са депутати, а втората са представители на регионите на Грузия. Гласуването ще се проведе на 14 декември, като се очаква победителят да встъпи в длъжност преди края на годината.
„Политици и местни агенти на ЕС“
Премиерът на Грузия Иракли Кобахидзе заяви същия ден, че властите на страната няма да допуснат повторение на събитията от украинския Майдан.
Кобахидзе имаше предвид подкрепения от Запада преврат в Киев, който свали демократично избрания президент на Украйна преди десетилетие, разпали враждебност в цялата страна и доведе до продължаващ конфликт между Украйна и Русия.
Министър-председателят отбеляза, че настоящите бурни безредици в Грузия са резултат от намесата на политици от ЕС и техните местни агенти във вътрешните работи на страната, какъвто беше случаят с преврата на Майдана.
Кобахидзе подчерта, че в крайна сметка Грузия трябва да стане член на ЕС, но е важно това да се случи при справедливи условия. Грузинският премиер обвини ЕС, че използва преговорите за членство, за да „изнудва“ Грузия и да се намесва в нейната политика.
Победа с 54% от гласовете
Размириците ескалираха, след като правителството на Кобахидзе обяви, че отлага преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. Протестите продължават, откакто Грузинска мечта спечели парламентарните избори през октомври миналата година с 54% от гласовете.
Управляващата партия се застъпва за прагматичните отношения с всички съседи, включително Русия, и наскоро прие закони, смятани за противоречиви на Запад, най-вече закона за чуждестранните агенти.
Превод и редакция: БЛИЦ