Бивш МВР шеф заговори за голям проблем при убийството на психолога Иван Владимиров
Реално ние не се интересуваме от това кой какви права има и как трябва да ги защитава, смята Емануил Йорданов
“За пореден път МВР се сблъсква с проблемите, които съществуват в него. Тук не трябва да се взираме единствено в работата на МВР и неговите служители, мисля че има много отговорни фактори“
Това каза пред БНР Емануил Йорданов, бивш министър на Вътрешните работи по повод казуса с убийството на психолога Иван Владимиров.
Той посочи още, че би следвало да се установи какви са подадените сигнали, кога са подавани и кои са хората, кои са работили по тях, както и каква работа е свършена:
“Когато се коментира този случай, се пропуска нещо, а то е, че има престъпления по отношение, на които производството се образува по тъжба на пострадалото лице. Там няма място нито за полиция, нито за прокурори“.
Според него един от големите проблеми, които имаме е ниското правосъзнание на нашето общество:
“Реално ние не се интересуваме от това кой какви права има и как трябва да ги защитава. Обикновено в такива случаи всички се взират в МВР, никой друг не е отговорен“.
Изводите от случая…
“Те биха могли да бъдат за недостатъчен контрол и недостатъчно качествена работа по случаите. Спомням си един такъв от времето, в което работих в МВР, имаше някакъв любовен триъгълник между две момчета и едно момиче, които работеха като ватмани в градския транспорт.
Тогава благодарение на некачествена работа по първото убийство, последва и второ. От трима души двама намериха смъртта си, а третият отиде в затвора“, посочва още той.
Можем ли да говорим за бърнаут?
“Бих могъл да изкажа лично мнение от това, че цял живот работя с хора. Когато си напуснал преди 23 години една система, трудно можем да говорим за бърнаут. Иначе в МВР навремето съществуваше една наредба за работа на Института по психология.
В края на нашия мандат аз внесох в нея един текст, който задължаваше преките ръководители на всеки шест месеца да заявяват в писмен вид до Института по психология, дали имат подчинени служители, които имат нужда от психологически изследвания или подкрепа, за да може да не се допуска даден служител да има такива проблеми, които да го доведат до неприятни резултати“, посочва още той и подчертава:
“За съжаление обаче, след като напуснах Министерството, не зная някой да се е интересувал от този текст и от приложението му. Мисля че той би могъл да бъде много полезен.
Отделно от това, трябва да имаме много по-сериозно отношение към психиатричната помощ в държавата, защото там не се обръща никакво внимание, а не се и осигуряват достатъчно средства. Работещите в сферата, го правят при изключително лоши условия“.
Според Йорданов в обществото ни липсват семейството, религията, а понякога липсва и образованието. Той счита, че промяната е възможна, но трябва сериозна работа в съответните сфери.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук