България и Европа влизат в жестока криза, числата никога не лъжат ТАБЛИЦИ

7 таблици, за да разберете икономическите затруднения на ЕС - високата инфлация, стагниращият икономически растеж и рекордно ниската безработица са отличителните белези на европейската икономическа година

Числата не лъжат - икономиката на Европейския съюз (ЕС) минава през трудни времена. Последните икономически данни показват шарена картина - безработицата е рекордно ниска и въпреки, че инфлацията се забави, все още е прекалено висока. Икономическият растеж е в застой, пише POLITICO.

Европейската централна банка полага усилия за ограничаване на нарастващите цени чрез набор от агресивни повишения на лихвените проценти - това се оказа трудно.

Нови данни публикувани в понеделник показаха, че въпреки резкия спад на цените на енергия и електричество, инфлацията в еврозоната остава доста над целта на ЕЦБ, която е 2 процента.

Тя достигна 5.3 процента за месец юли. За това биха могли да се обвинят променливите цени на храните и прекалено високите цени в сектора на услугите.

Не сте сами, ако се притеснявате. Доверието на бизнеса и потребителите в ЕС в икономиката на блока непрекъснато намалява от началото на годината.

Но не се паникьосвайте или поне не още: публикуваните в понеделник данни за БВП предполагат, че еврозоната вероятно ще избегне едногодишна рецесия.

Въпреки това еврокомисарят по икономика Паоло Джентилони призна миналата седмица това, че "след застоя в началото на годината, растежът вероятно ще остане слаб" през останалата част от 23-та година.

Моментът на истината ще дойде през септември, когато Джентилони ще трябва да представи новата прогноза за 23-та година за еврозоната. (Той предупреди, че картината вероятно ще е по-малко оптимистична сравнение с предвижданата досега.)

Тримесечен брутен вътрешен продукт в ЕС и еврозоната, в процентно изменение спрямо предходното тримесечие.

Прогнозите за БВП на ЕС и еврозоната, публикувани от Европейската комисия и Международния валутен фонд, в процентна промяна очаквана за 23-та и 24-та година. Стъпалата представят месеца, в който всяка прогноза е била публикувана.

Драстичните инфлационни мерки на ЕЦБ
Централните банки се опитаха да ограничат растящите цени чрез повишаване на лихвените проценти, което трябва да насърчи бизнеса и домакинствата да харчат по-малко и да спестяват повече.

На 27 юли Европейската централна банка повиши лихвените проценти в Еврозоната до рекордните 3,75 процента - петото увеличение тази година.

Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард сигнализира за възможността за спиране, но последните данни за инфлацията поставят под съмнение този сценарий.

Основни лихвени проценти, определени от Федералния резерв на САЩ*, Bank of England и Европейската централна банка.

Стръмната ценова крива

Инфлацията в Еврозоната падна до 18-месечно дъно, но все още е доста над целта на Европейската централна банка от 2 процента.

Спадът в цените на газа и електроенергията доведе до спад на общата инфлация, но цените на храните остават високи. Цените в сферата на услугите се повишават в сравнение с миналата година.

Инфлация в Еврозоната, в процентно изменение спрямо предходната година.

Пандемията от COVID и войната в Украйна предизвикаха хаос в световните вериги за доставки, което доведе до рязко увеличение на цените на хранителните стоки в световен мащаб.

Индексът на цените на храните на Организацията по храни и земеделие непрекъснато се понижава след пика си от лятото на 2022 г., но остава значително по-висок от 2019 г.

Месечен индекс на цените на храните на ОХЗ(FAO), с 2014-2016 г. като базова стойност от 100.

Кризата с кредитите

Повишаването на лихвените проценти успя само частично да забави инфлацията, но навреди на кредитните линии на домакинствата и компаниите.

Нетна промяна в търсенето* на заеми или кредитни линии за предприятия и домакински ипотеки в Еврозоната, в процентно изменение на тримесечие.

Рекордно ниска безработица
Безработицата в ЕС достигна 5.9 процента през юни и юли - това са най-ниските нива от 2000-та година.

Нивото на безработица на страните от ЕС към юни 23-та г., като дял от населението на възраст от 15 до 75 години, което е безработно. 

 

Превод и редакция: БЛИЦ 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук