Бомба: ЕС казва на Зеленски да преговаря с Путин за мир, ако скоро не се случи това

Ако след 3-4 месеца контранастъплението не е успешно, Европа ще започне да ви натиска да замразите конфликта, смята евродепутат

Украйна за 3-4 месеца трябва да демонстрира значителни успехи на фронта. В противен случай Европа ще настоява за замразяване на конфликта и започване на преговори с Руската федерация.

Както съобщава кореспондентът на УНИАН в Брюксел, това мнение изрази полският евродепутат Витолд Ян Вашчиковски.

„Вярвам, че имате още 3-4 месеца, докато светът наблюдава развитието на военната конфронтация.

ARD: През юли може да има преговори за мир в Украйна

Ако след 3-4 месеца контранастъплението не е успешно, Европа ще започне да ви натиска да замразите конфликта и да започнете преговори с Русия. Това е моята песимистична оценка“, е казал той.

Според Вашчиковски все още има страни в ЕС, които са по-заинтересовани от сътрудничество с Русия, отколкото Украйна.

"Повечето европейски държави, като Германия и Франция, не се нуждаят от Украйна. Те се нуждаят от Русия, за да се върнат в световната икономика. Имат нужда от руски газ и петрол", каза евродепутатът.

Двайсет и четири хиляди украински войници са преминали до момента обучение в държави от Европейския съюз, предаде вчера ДПА, като се позова на висш украински военен.

След руската пълномащабна инвазия в страната преди повече 16 месеца няколко държави от ЕС започнаха да обучават украински военни.

Генерал-лейтенант Сергий Наев от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) съобщи, че такава подготовка вече са преминали 24 хиляди войници.

The Economist: Контраофанзивата на ВСУ върви бавно, някои партньори съветват да се воюва по-брутално 

Украинското контранастъпление трябва да има "ударен" ефект, в противен случай може да доведе до големи загуби за войските.

Скоростта на контранастъплението на ВСУ изнервя някои западни служители, съобщава The Economist.

Въпреки това, на фона на бунта на Вагнер, украинската армия постигна значителен напредък в Бахмут. Сега градът е застрашен от обкръжение от север и юг. 

Успехът на въоръжените сили на Украйна в града беше поздравен и от президента Володимир Зеленски след посещение на фронтовата линия на 26 юни. 

Изданието отбелязва, че целта на атаката срещу Бахмут е не толкова самият град, колкото околностите му. Това се потвърждава от войниците.

„Сега можем да нанесем удар навсякъде в града и в покрайнините... Работим, за да отрежем логистиката им“, каза Денис Ярославски, офицер от специалните сили, който се бие северно от Бахмут.

Междувременно представител на въоръжените сили на Украйна Сергей Череватий потвърди, че в деня на бунта на Вагнер няколко бригади са напреднали на около 2 км в района на Бахмут.

Фронтовата линия се измести и в други посоки. Особено важно беше завземането от Украйна на територия в западните покрайнини на град Донецк: войските преминаха на територия, която Русия държеше от 2015 г. 

В района на Херсон украинските войски създадоха малки предмостия над и под линията на частично разрушения язовир Каховка. Някои официални лица предполагат, че Украйна ще може да премине през язовир Каховка през следващите седмици.

След бунта възниква въпросът каква ще е съдбата на Вагнер. Някои бойци се завърнаха в Украйна, където Владимир Путин казва, че ще бъдат погълнати от руските сили. 

Други, включително 2500-5000 войници, които играха роля във въстанието, може да се присъединят към Пригожин в Беларус. Александър Лукашенко предложи да използват изоставен военен лагер, въпреки че Украйна все още не е видяла никакви доказателства за обекти, появяващи се близо до нейната граница.

Източник от военното разузнаване каза, че перспективата за ново руско нахлуване от север остава малка.

"Може би има игра, която да ни принуди да прехвърлим сили на север. Но ние също играем игри", каза източникът.

Сега Украйна се движи по-бавно, отколкото много американски и европейски служители се надяваха. „Все още е твърде рано да се каже колко успешна ще бъде настоящата контраофанзива“, призна на 26 юни генерал Патрик Сандърс, главнокомандващ на британската армия.

Според The ​​Economist Украйна все още не е изпратила повечето от новите си бригади, оборудвани със западна техника, на фронта. Но първите атаки срещу добре защитени руски позиции "разкриха ограничената подготовка на украинските войски". 

Според осведомени източници украинците са претърпели големи загуби.

"Украинските командири искат да защитят изчерпаните си сили. Западните съветници обаче смятат, че "липса на шок и импулс" ще доведе до големи загуби в дългосрочен план", пише вестникът. 

Източник от украинското военно разузнаване се оплаква, че страната се движи толкова бързо, колкото може, предвид инструментите, с които разполага.

„Позволете ми да го кажа възможно най-дипломатично... Някои партньори ни казват да продължим и да се борим здраво, но също така се бавят да ни доставят оборудването и оръжията, от които се нуждаем“, каза източникът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук