Боряна Димитрова прогнозира рискови за ГЕРБ балотажи в тези градове

По думите й всичко това е доста сериозен червен сигнал

Този измислен и безсмислен скандал се върна като бумеранг върху създателите си. Това заяви пред БНР социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.

"Този скандал демотивира хора, които и без друго нямаха особена вяра в изборния процес, нито са особено политизирани, бяха по скоро сред колебаещите се избиратели, хора, които не бяха избрали дали да гласуват и за кого да гласуват. Тези хора не отидоха до урните. Избирателната активност е с между 5 и 7% по-ниска от предишните местни избори.

Хората обаче, които бяха най-силни привърженици на машинното гласуване и които обикновено са симпатизанти на градската десница, на протестните партии, на ПП-ДБ, проявиха висока степен на мобилизация - точно като контрапункт, като противовес на този скандал и видяхме, че на редица места в страната показаха резултати по-високи от очакваните", коментира тя.

След първия тур на местните избори, Димитрова изказа мнение, че партия ГЕРБ е показала солидно присъствие в страната, но с няколко големи въпросителни. Дългогодишни кметове от ГЕРБ, които бяхме свикнали да печелят на първи тур, сега отиват на балотаж, отбеляза тя и добави, че това показва умора у избирателите от дългогодишното управление на ГЕРБ, както и желание за умерена промяна. 

Оформят се интересни и рискови за ГЕРБ балотажи, смята социологът и посочи Варна, Велико Търново, Габрово. Пазарджик и Кюстендил също имаха кметове, силно подкрепяни от ГЕРБ, сега отиват на балотаж. По думите й всичко това е доста сериозен червен сигнал. 

Налице е спад в подкрепата на ГЕРБ за общинските съвети, коментира още Боряна Димитрова и обобщи: 

"ГЕРБ запазва устойчиво присъствие, но с намаляваща тежест и с някои знакови жълти картони или по-сериозни предупредителни линии". 

Наблюденията в София показваха, че Ваня Григорова устойчиво трупа популярност и подкрепа, подчерта Боряна Димитрова. По думите й не е било изненада, че тя е финиширала с преднина пред Антон Хекимян. Според нея в изборите е имало значение и нейният личен хъс.

Тя посочи и проблемите, които са имали издигнатите кандидати на ПП-ДБ и ГЕРБ и нееднозначното им приемане. 

"Нито една от партиите няма гарантирана периферия. Твърдите ядра не са това, което бяха. В момента наблюдаваме на повечето места в страната не едни периферии, които чакат в някой момент да бъдат прибрани от някое твърдо ядро, а наблюдаваме мобилни избиратели, които много бързо преориентират вота си и отиват към други кандидати", коментира още социологът. 

Около 1/3 от избирателите, чиито кандидати са отпаднали, по всяка вероятност няма да гласуват, смята тя. По думите й обаче останалите 2/3 е изключително важно в какви пропорции ще се разпределят. 

"Разпределението в едни фини пропорции е възможно да даде естествена преднина на Васил Терзиев, но е и много възможно тези резултати да се сближат и да има фотофиниш на края на изборния ден. Това е един към момента непредвидим балотаж". 

Местните избори не показаха силен пробив на "Възраждане", отбеляза Боряна Димитрова. Според нея това не е партията, на която се възлага решаването на проблемите: 

"Възраждане" събира вот като протестна партия, но не и като партия, на която се делегира и възлага възможността да решава проблемите".

По думите на социолога тези избори отново потвърждават силната роля на ДПС в местната власт. Това им дава основание да претендират и за по-силни позиции в централната власт, изказа мнението си Боряна Димитрова. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук