Bulgarian Military: Как Русия загуби над 2000 танка във войната СНИМКИ

Има ли промяна в репутацията на T-90 на бойното поле в Украйна

Докато конфликтът между Русия и Украйна бушува, руските танкове са изправени пред безпрецедентна скорост на унищожаване.

Украинските сили, със своята непоколебима упоритост и тактическо майсторство унищожават скоростно руските танкове, пише Bulgarian Military.

Този разгръщащ се сценарий повдига интригуващи въпроси относно съвременната война и ролята на основния боен танк.

Танковете са от решаващо значение във войната, но конфликтът в Украйна подчертава силата на стратегиите и оръжията за борба с бойните бронирани машини. Той също така дава представа за оптималното разгръщане на танковете в бойните сценарии.

Определянето на точния брой на унищожените руски танкове е трудна задача. Въпреки това оценките показват, че загубите са хиляди, като Русия потенциално е загубила над половината от танковете си.

Новаторските стратегии на украинските сили за унищожаване на танкове, включващи артилерия, дронове, бронирани превозни средства и въздушни и ракетни атаки, се оказват променящи ситуацията.

Oryx

Интернет платформата Oryx, изброява хиляди унищожени руски танкове. Въпреки че могат да потвърдят само това, което са документирали, Oryx съобщава, че зашеметяващите 2103 руски танка са били унищожени, повредени, изоставени или пленени. Тяхната разбивка включва 1323 унищожени, 120 повредени, 116 изоставени и 544 пленени танка.

От самото начало на войната украинските бойци умело използват своя терен и градска среда, за да нападнат от засада и да унищожат руски танкове. Техният тактически успех е подсилен от използването на артилерия, ракети с голям обсег, безпилотни апарати и неотдавнашното разполагане на допълнителни бронирани превозни средства.

Данните сочат, че танковете на Русия са толкова силно изчерпани, че се е наложило да прибегнат до използването на танкове от епохата на Втората световна война като Т-55.

Унищожавани са дори Т-90 

Руският танк Т-90М, със своята реактивна броня, композитни бронирани материали, димни гранати и възможности за заглушаване на противотанкови ракети, изглежда страховит противник на хартия. Ако тези технически характеристики са точни и напълно функционални, Т-90 може да представлява значителна заплаха.

Стойността на оръжието обаче се определя от представянето му в битка. Както показа конфликтът в Украйна, Т-90 далеч не променя играта.

Разкриване на силата на Т-90

Представете си силата на T-90, звяр с характеристики, които отразяват силните страни на танка Abrams на американската армия. Неговото 125-милиметрово гладкоцевно главно оръдие изхвърля високоексплозивни противотанкови (HEAT) снаряди и осколъчни снаряди HE-FRAG, показвайки смъртоносната гама боеприпаси на Abrams.

Това включва страховитите многоцелеви противотанкови снаряди [MPAT] и HEAT снаряди, както и снарядите „Канистър“, които изсипват фрагментирани боеприпаси върху противника.

След като влезе в експлоатация през 1993 г., текущото състояние на поддръжка и модернизация на T-90 е обвито в мистерия. Докладите сочат, че неговите усъвършенствани контрамерки, като оптронните системи прекъсват лазерното насочване на входящите противотанкови ракети.

Също такатанкът има електрооптично заглушаване. Най-мощното му оръжие? T-90M може да се похвали с усъвършенствани термични мерници, предлагащи променящо играта предимство чрез висококачествени сензори за насочване на далечни разстояния.

Подобна функция се намира във варианта v3 Abrams на американската армия, оборудван с инфрачервен сензор за насочване с висока разделителна способност на разстояния.

Мистерии без отговор

И така, горещият въпрос е: колко обширни са подобренията на Т-90, получени от руските разработчици на оръжия? Може ли да са равностойни с v3 и нововъзникващите v4 варианти на Abrams на американската армия?

За да може Т-90 да се съревновава с тези американски гиганти, той ще се нуждае от интегрирана система за активна защита и технология за управление на огъня.

Това би свързало сензори за меко унищожаване с прехващачи за трудно унищожаване, като руската система "Арена", според документ на Федерацията на американските учени за T-90 от 2000 г.

Академични заключения

Според есето на FAS Military Analysis Network, оптико-електронната система за противодействие на T-90 е проектирана да пречи на лазерното откриване на целите на противотанковите ракети.

Освен това е оборудван с лазерна предупредителна система, която предупреждава екипажа на танка за входящи лазерни заплахи.

Електрооптичната система „Щора-1“ заглушава полуавтоматичните команди на противника към противотанкови управляеми ракети, лазерни насочватели по цели.

Подчертава се способността на T-90 да изстрелва снаряди с лазерно насочване, наречени "Рефлекс". Тези снаряди може да поразяват както бронирани цели, така и ниско летящи хеликоптери, преди да могат да контраатакуват.

Компютъризираната система за управление на огъня на T-90 и лазерният далекомер, съчетани с новия термичен мерник на стрелеца, му позволяват да атакува цели в движение и през нощта.

Ахилесовата пета на Т-90

Унищожаването на руските танкове в Украйна обаче предполага уязвимост в конструкцията на Т-90: липсата на 360-градусова система за активна защита. Това се вижда например от видеа, които заснемат как руският танк Т-90 е ударен отгоре и експлодира.

Въпреки че T-90 е получил усъвършенствани термични мерници, степента, до която е поддържана и модернизирана, остава загадка.

С технологичния напредък в компютрите, електрониката, системите за насочване, активната защита и бордовите технологии за командване и контрол, днешният танк Abrams е значително различна платформа от преди десетилетие. Не е ясно дали T-90 е в крак с този напредък.

Т-90 на бойното поле в Украйна

Въпреки страхотната му репутация през 90-те години на миналия век, липсата на поддръжка и модернизация на T-90 може да е намалила нивото му в наши дни. Тази теория е подкрепена от наблюдения от Украйна, където се съобщава, че украинските сили са успели да унищожат танкове Т-90.

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук