Часове преди изборите в САЩ: Ще настъпи ли сътресение за страната и за целия свят при победа на избухливия и непредвидим Тръмп?

Предизборната кампания бе обилно заливана с отровата на личностния сблъсък

Съдбата на републиката и съдбата на света ще бъде изложена на опасност, ако Доналд Тръмп бъде избран за президент, каза Барак Обама пет дни преди изборите в САЩ на 8 ноември. Предупреждението на Обама, чийто втори мандат изтича на 20 януари догодина, е основателно, защото президентът на САЩ освен държавен глава е ръководител на правителството и главнокомандващ на въоръжените сили на най-могъщата държава в света, се казва в коментар на БТА.

На 8 ноември освен за 45-и президент избирателите в САЩ ще гласуват за подновяване на една трета от състава на 100-членния Сенат, за всичките 435 мандата в Камарата на представителите, както и на щатски референдуми по широка гама въпроси - смъртното наказание, правото на аборт, контрола над огнестрелните оръжия, узаконяването на марихуаната, увеличението на минималното заплащане (сега 7,25 щатски долара на час) и много други.

Изборите за президент са непреки - гласува се за членове на избирателната колегия от 538 души, които малко по-късно избират формално президента, но обикновено веднага след приключването на т.нар. народен вот в изборната нощ се знае кой ще е новият президент.

Предизборната кампания бе обилно заливана с отровата на личностния сблъсък между кандидата на Републиканската партия, милиардерът и пришълец в политиката Доналд Тръмп, и демократката Хилари Клинтън, бивша първа дама, бивш сенатор и държавен секретар. И представителката на класическия вашингтонски политически елит, и "антисистемният" бизнесмен през цялата кампания бяха най-мразените и с най-ниско доверие в обществото кандидати за Белия дом в модерната американска история.

Яростната конфронтация между двамата беляза цялата кампания и измести традиционното състезание между политически позиции и платформи. От самото начало Тръмп нарича съперничката си "мошеничката Хилари" заради съмненията във връзка с използвания от нея като държавен секретар частен сървър за електронна кореспонденция, вместо служебната електронна поща на Държавния департамент.

Тези съмнения бяха обилно подхранвани от разследвания на ФБР, но все пак два дни преди изборите ФБР повторно обяви, че не препоръчва тя да бъде подведена под съдебна отговорност. Наред с това ФБР се въздържа да разследва подозренията за връзки на приближени на Тръмп с Русия и за опитите на Москва да влияе на изборния процес в САЩ.

Клинтън редовно настояваше Тръмп да публикува данъчната си декларация. Той упорито отказа и дори се похвали, че е много умен, защото използвал "вратичка" в закона, за да не плаща данъци близо 20 години.

Тръмп заложи на предизвикателството и на очевидно неизпълними намерения - нарече имигрантите "изнасилвачи и престъпници"; правеше обидни изказвания за жените; гръмко обеща да издигне стена по границата с Мексико, за която да плати мексиканската държава; предложи да бъде забранено на мюсюлмани да стъпват на американска земя; постави под въпрос съюзническите ангажименти на САЩ в НАТО; сипеше похвали към Владимир Путин на фона на нестихващи съмнения, че Русия се опитва да влияе на предизборната кампания в САЩ и да всее съмнения в легитимността на изборите.

Свързаното с изборите напрежение между САЩ и Русия е част от по-широко засилване на враждебността между някогашните противници от Студената война, които водят война чрез поддържани от тях групи в Сирия, състезават се за влияние на други места в Близкия изток и са в обтегнати отношения заради намесата на Москва в Украйна, писа в. "Вашингтон пост".

Тръмп атакува устоите на американската демокрация, като заяви, че ще признае резултата от изборите, ако ги спечели, но ако загуби, ще ги оспорва, защото ще са фалшифицирани.

Социологическите проучвания почти през цялата кампания показваха преднина за Хилари Клинтън от средно 3-5 процента. В анкетата на "Вашингтон пост" и Ей Би Си от 6 ноември Клинтън има подкрепа от 48 на сто, а Тръмп - 43 на сто, съобщи Ройтерс.

"Вълшебното" число в нощта на изборите ще бъде 270 - броят на членовете на избирателната колегия, който носи победа на президентските избори, отбелязва Би Би Си.

Прогнозите са, че Клинтън ще ги спечели с лекота, докато Тръмп ще трябва да извоюва слабо вероятна победа в решаващи за изборния резултат щати като Флорида, Охайо, Северна Каролина, Колорадо, дори в традиционно гласуващите за републиканци Тексас и Аризона.

Подкрепата за всеки от кандидатите ще бъде важна и за резултата от парламентарните избори. В момента Републиканската партия има мнозинство и в двете камари на Конгреса. При по-голяма подкрепа за Хилари Клинтън Демократическата партия би могла да спечели мнозинство в Сената и да намали превъзходството на републиканците в Камарата на представителите.

Голямата неизвестна величина е избирателната активност. Около 40 милиона избиратели са се възползвали от правото на ранно гласуване до 4 ноември и статистически модели сочат, че в ранния вот Клинтън има преднина от 9 процента.

Колкото е по-висока активността, шансовете на Клинтън се увеличават, тъй като тя има по-силна подкрепа сред жените, испанскоезичните избиратели, цветнокожите и средната класа, а Тръмп е харесван предимно от белите мъже без висше образование.

При ниска избирателна активност е възможно, макар и малко вероятно, Тръмп да успее да разбие системата. Ако избухливият и непредвидим магнат на недвижими имоти влезе в Белия дом, ще настъпи сътресение и за Съединените щати, и за целия свят, както предупреди отиващият си президент Обама.