Д-р Шиваров посочи кога ваксината срещу К-19 предизвиква имунопатологично заболяване
Хората с ракови заболявания, които се подлагат на тежка терапия и по принцип са изложени повече на по-голям риск от инфекциозни болести, трябва да са с приоритет при имунизация, смята той
Рисковете при ваксиниране, според мен, са минимални, заяви в "Денят започва" по БНТ имунологът и хематолог д-р Велизар Шиваров. Той уточни, че хората с активни тежки автоимунни заболявания не би трябвало да се ваксинират.
Няма проблем, ако се ваксинираме, след като вече имаме противогрипна ваксина. Доказано е, че всички хора, независимо от пол и възраст, се влияят еднакво от ваксините, подчерта д-р Шиваров.
Хората с ракови заболявания, които се подлагат на тежка терапия и по принцип са изложени повече на по-голям риск от инфекциозни заболявания, трябва да са с приоритет при ваксиниране - за тях това е един шанс те да бъдат предпазени.
И медицинският персонал, който работи с такива болни, трябва да е с приоритет при ваксиниране.
Ако човек се разболее от друго заболяване след първата доза, втора ща бъде отложена, това е възможно до 12 седмици, поясни д-р Шиваров.
Спорен е и въпросът дали да се удължи времето между двете дози, за да бъдат ваксинирани повече хора - шансът предпазването да трае много по-малко е много голям.
Преболедувалите COVID-19 със сигурност имат антитялов отговор, но никой не може да отговори на въпроса колко продължителен ще е той, със сигурност те могат да бъдат ваксинирани на малко по-късен етап.
"Имунният отговор вследствие на ваксината няма случай да предизвиква имунопатологично заболяване, освен няколко случая на алергични реакции", поясни имунологът.