Die Welt: Германия се дърпа от Тръмп, но това не й е от полза
ФРГ продължава да остава зависима от свръхдържавата САЩ
В Германия пристига най-могъщия човек в света, а немските политици се отнасят с него като с „чумав”, пише вестник Die Welt. Те се опитват колкото се може по-далеч да се дистанцират от Доналд Тръмп. Миналата седмица в рамките на европейската среща, изпреварила срещата на G20, Ангела Меркел не веднъж подчерта различията със САЩ.
Конкурентът на Меркел в предизборната борба за поста германски канцлер Мартин Шулц обаче се надява, че по външнополитически причини Мерке4л няма да се реши на прекалено силна критика на американския президент. Нейният сегашен пост не й позволява да прави гротескни изявления като Шулц, който поставя Тръмп на един ред с Ердоган и Путин, припомня изданието. Германските политици вредят на интересите на Германия, когато без необходимост се опитат да засегнат американския президент.
Тръмп е известен с това, че разделя хората на приятели и врагове, твърди изданието. А Германия с нейния „меко протестиращ” канцлер, с политиката по отношение на бежанците и огромния превес в експорта за САЩ сега се намира под заплахата да попадне в групата на „враждебно настроените партньори”. В такава ситуация не си струва още повече да се подгрява конфликтът от немска страна, счита авторът Клеменс Вергин.
Да бъде оскърбяван Тръмп може да е приятно за усещането на морално превъзходство, но не трябва да се самоизмамва. Германия продължава да остава зависима от свръхдържавата САЩ. Затова реалната политика трябва да се осъществява с този президент.
За Германия не може да има нищо по-вредно в сферата на политиката за сигурност от шашването на Америка до такава степен със своята неотстъпчивост към изискванията на НАТО, че САЩ да се откажат от своите задължения по защита на Европа. Според изданието, 2% за отбрана е честна цена и най-изгодно решение за Германия.
Тръмп е труден партньор, обаче неговият президентски мандат все някога ще свърши. Дотогава Европа заради своето геополитическо положение ще е по-уязвима за хипотетични опустошителни събития от „ерата Тръмп”, отколкото самата Америка, се отбелязва в статията. Затова Европа трябва сама да намери начин достатъчно умно да общува със своенравния президент, за да минимизира щетите, а не да взема курс към конфронтация, обобщава Die Welt.
Превод и редакция: БЛИЦ