Дипломатът Кючуков отправи кошмарно предупреждение заради войната
Европа вече изпитва все по-сериозни проблеми, които са в резултат на санкциите и това ще продължи, смята той
"Покрай шестия пакет от санкции на ЕС срещу Русия се откроиха две ясни тенденции. Първата е, че санкциите ще се разширяват, а втората - договарянето им ще става все по-трудно".
Коментарът пред БНР направи дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения.
Той беше категоричен, че санкциите ще останат основен инструмент на ЕС и занапред. Те ще продължат да се затягат, смята дипломатът, защото са мотивирани с цел, която не могат да обслужат - прекратяването на войната в Украйна:
"Проблемът е, че когато се налагат санкции, които са извън системата на ООН, могат да посочат виновник, но не могат да решат проблем. И вече 8 години има санкции срещу Русия, а след началото на войната те са безпрецедентни по своите мащаби, а войната продължава".
Според Любомир Кючуков и Европа вече изпитва все по-сериозни проблеми, които са в резултат на санкциите.
"Трябва да се подчертае, че всички решения за санкции са мотивирани от политически съображения, а не от политическа логика и интереси. В Европа има два подхода по отношение на войната и те отново се разделят не оп линия на големи и малки страни, а по чисто политическия приоритет, който залагат.
Първият подход залага на военните средства за решаване на конфликта, война до победа - това са САЩ, Обединеното кралство, балтийските страни и Полша. Вторият вижда решаването на конфликта по политически път, чрез преговори. И настоява за примирие като първа стъпка.
Тук водещите страни са Германия, Франция, Германия и Австрия. Трябва да се подчертае, че нито една от тях не е проруска. В български вариант това изглежда така - правителството е привърженик на първия подход, а президентът - на втория".
По думите му Европа е част от конфликта и все още не е част от войната, въпреки че снабдява Украйна с оръжие:
"Силата на Европа е в политическите действия. Това, което тя може да направи, е да се търси прекратяване на огъня, т.е. примирие и след това търсене на политическо решение на проблемите. Сега подходът е обратен, основно от Русия и от Украйна - военни действия и след тяхното приключване фиксиране на резултатите в политическо споразумение".
Дипломатът прогнозира продължителна война на изтощение, съпроводена с жертви и разрухи.
"Днес проблемът не е Стената, която разделяше Европа, а пропастта, която разкъсва нейната политическа и икономическа тъкан. Която става все по-дълбока и поставя въпроса как ще живеем заедно нататък", коментира още той.